Výstava Jána Michalika

perexPozývame Vás na prehliadku autorskej výstavy Soboťana Ing. Jána Michalika pri príležitosti jeho životného jubilea. Výstava obrazov s názvom Fotorealizmus bude v Galérii Ganevia v Dome kultúry sprístupnená do 20. 6. 2017. Pán Michalik je amatérsky maliar, ktorý sa venuje olejomaľbe, tvorí pre svoje potešenie i potešenie rodiny a priateľov. Jeho tvorba sa dá zaradiť do štýlu fotorealizmus.  Vytvoril približne 400 obrazov, sú to krajinomaľby, figurálna tvorba a zátišia. Tento rok sa dožíva 85 rokov. Vstup bezplatný. Otvorené: po.–pi., 8.00–16.00 hod.

Ing. Ján MICHALIK (november 1931, Pondelok – teraz Hrnčiarska Ves)
Jeho výtvarný talent objavili učitelia už na základnej škole a využíval ho aj na ďalších školách ako aj na pracoviskách. Keďže doba v jeho mladosti bola ťažká, osud ho zavial úplne iným smerom, do rezortu poľnohospodárstva. Prvé maľby sú zo 60-tych rokov minulého storočia, ale naplno sa vrátil k maľovaniu až od nástupu na dôchodok v roku 1991. Odvtedy stále tvorí s menšími prestávkami. Denne sa venuje maľbe 4-5 hodín denne. Ateliér má zriadený v obývačke. Venuje sa olejomaľbe. Nesnaží sa byť zaradený do žiadneho výtvarného štýlu. Bolo a je veľa obrazov, ktoré ho nadchli. Dodnes ho zaujímajú dejiny umenia, ale páčia sa mu aj moderné námety, príroda, ľudia a veci.

Michalík pozvánkaJeho tvorba sa dá zaradiť do štýlu fotorealizmus.  Maľuje portréty, figurálnu tvorbu, krajinky, žánrovú scénu, zátišia i veduty. Venuje sa aj reštaurovaniu starších a poškodených olejomalieb. Inšpiráciou pre jeho tvorbu sú námety hlavne z fotografií v kalendároch, časopisoch, na pohľadniciach ako aj obrazy maliarov. Námet mu dávajú aj členovia rodiny, ak sa im zapáči nejaký výjav alebo výtvarné dielo umelca, urobí jeho reprodukciu. Vytvoril približne 400 obrazov. Jeho diela sa nachádzajú doma, v rodinách dcér a ďalšej rodiny ako aj u známych. IMG_1448