Klavírny recitál Jordany Palovičovej

foto Ivona OreškováVšetkých milovníkov krásnej hudby pozývame v utorok, 10. 10. o 19.00 hod. do divadelnej sály, vchod A (od Kauflandu) na klavírny recitál Jordany Palovičovej. Počas koncertu odznejú skladby E. Suchoňa, F. Schuberta, C. Debussyho a I. Szeghyho. Koncert je súčasťou  37. ročníka Hudobnej jesene v Rimavskej Sobote, ktorú podporil Fond na podporu umenia. Vstupné: 2€ / 1€ pre členov KPH. Členský príspevok na rok 2017 vo výške 2€ môžete uhradiť na koncerte. Ďakujeme.

Program:
Eugen Suchoň (1908-1993): Uspávanka pre klavír (z hudby k filmu Prielom) (1950)
Franz Schubert (1797-1828): Sonáta a-mol op. 164, I. Allegro ma non troppo, II.  Allegretto quasi andantino, III. Allegro vivace
Claude Debussy (1862-1918) : Images II.  (Obrazy II.), I. Cloches à travers les feuilles (Zvony prenikajúce lístím), II. Et la lune descend sur le temple qui fut (A luna zostupuje na chrám, ktorý bol), III. Poissons d´or (Zlaté rybky)
Iris Szeghy (*1956): Bolero-Blues pre klavír (2000)
Claude Debussy (1862-1918): Masques (Masky)
malý plagát
Jordana Palovičová (klavír) študovala na Konzervatóriu v Bratislave (Juraj Mašinda), na VŠMU (magisterské a doktorandské štúdium, Daniela Varínska), na Royal College of Music v Londýne v triede Yontyho  Solomona („Postgraduate Diploma in Advanced Performance, Solo/Ensemble Recitalist“) a  na Musikhochschule Lübeck v Nemecku v triede Jamesa Tocca („Aufbaustudiengang Instrumentalmusik“ a „Solistenklasse“). V rokoch 2002 až 2004 bola štipendistkou DAAD. V rámci medzinárodných majstrovských kurzov spolupracovala s ďalšími významnými pedagógmi (Lazar Berman, Györgyi Sándor, Eugéne Indjić, Jan Wijn, Aci Bertoncelj, Marián Lapšanský, Peter Toperczer). V súčasnosti pôsobí ako docentka na Katedre klávesových nástrojov a cirkevnej hudby HTF VŠMU v Bratislave. Získala mnoho ocenení na domácich i medzinárodných súťažiach – Hummelov dom, Súťaž Konzervatórií SR, Virtuosi per musica di pianoforte, Medzinárodná klavírna súťaž J. N. Hummela, Medzinárodná rozhlasová súťaž Concertino Praga, Talent roku, Chappell Gold Medal Competition, Anglo-Czechoslovak Trust London Music Competition, Medzinárodná spevácka súťaž Antonína Dvořáka. V minulom roku  jej bola udelená Cena Jána Cikkera za aktívne šírenie tvorby skladateľa. Realizovala nahrávky pre spoločnosť MUSICA, Hudobný fond, Hudobné centrum, Pavlík Records, Slovenský rozhlas, STV, Český rozhlas, ČT, Norddeutscher Rundfunk. Pri príležitosti 100. výročia narodenia Jána Cikkera nahrala CD s jeho sólovými dielami a Concertino pre klavír a orchester op. 20  v spolupráci s dirigentom Oliverom Dohnányim a ŠKO Žilina. V roku 2014  vydala jej CD Ján Cikker. Piano Works londýnska spoločnosť Toccata Classics. Zatiaľ poslednou nahrávkou je CD so slovenským violončelistom Eugenom Prochácom Hommage à Rostropovič (Experimentálne štúdio  VŠMU). Sólisticky, aj ako komorná hráčka sa predstavila na mnohých festivaloch doma i v zahraničí ako napr. BHS, Mozartov týždeň, Melos-Étos, Nová slovenská hudba, Stredoeurópsky festival koncertného umenia Žilina, Prehliadka mladých koncertných umelcov, Hudobné jari v Košiciach, Levoči, Poprade, Lipanoch, Trenčíne a Topoľčanoch, Hudobné jesene v Prešove, Nitre, Rimavskej Sobote, Topoľčanoch a Dolnom Kubíne, Festival peknej hudby, 24 Hours Piano, Večery Rádia Devín, SPACE, Hammerklavier festival, Konvergencie, Levočské babie leto, Viva Musica! (SR), Dni hudby Felixa Mendelssohna-Bartholdyho, Harmonie Starego Miasta (Poľsko), Cambra de Música (Španielsko), Pulse Festival, Cheltenham International Festival of Music (Veľká Británia), Sibelius Week (Fínsko), ARMONIE DELLA SERA (Taliansko), resp. v rámci cyklov Nedeľné matiné v Galérii mesta Bratislavy, Hudba u Fullu, Albrechtina. (Ne)známa hudba, Komorné večery vo Dvorane (VŠMU) a pod. V oblasti komornej hry spolupracuje so širokým spektrom partnerov –  Moyzesovo kvarteto, Solamente Naturali, Garth Knox, Vladimir Mendelssohn, Ivan Palovič, Maxim Rysanov, Jozef Lupták,  Eugen Prochác, Igor Karško, Milan Paľa, Juraj Tomka, Marián Svetlík, Václav Vonášek, Katalin Stefula, Gábor Varga, Eva Šušková, Petra Noskaiová, Daniela Baňasová, Zuzana Biščáková, Daniel Buranovský a iní. Sólisticky účinkovala s poprednými slovenskými a zahraničnými orchestrami – Slovenská filharmónia, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Cappella Istropolitana, Štátny komorný orchester Žilina, Štátna filharmónia Košice, Symfonický orchester Konzervatória v Bratislave, Symfonický orchester VŠMU, VŠMU Modern Orchestra, Moravská filharmonie Olomouc, Pražská komorní filharmonie, Lambeth Orchestra, RCM Sinfonietta Orchestra a Lübecker Philharmoniker pod taktovkou Ondreja Lenárda, Olivera Dohnányiho, Róberta Stankovského, Lubomíra Mátla, Mária Košika, Rastislava Štúra, Martina Leginusa, Mariána Lejavu, Júliusa Karabu, Vladimíra Válka, Petra Vronského, Ondřeja Kukala, Stanislava Macuru, Zbyňka Müllera, Jaroslava Kyzlinka, Christophera Fifielda, Kirka Trevora, Cornelia Meistera, Neila Thomsona, Charlesa Olivieri-Munroea a Paula McCreesha.

Ďalším koncertom z cyklu Hudobnej jesene bude koncert troch mladých hudobníkov: huslistu Pavla Bogacza ml., violončelistky Karolíny Zívalíkovej a klaviristky Zuzany Králikovej Pohůnkovej. Koncert bude 14. 11. 2017 o 19.00 hod. v divadelnej sále DK.