Výstava Henriety Kurčíkovej v MsG

perexMestská galéria Vás pozýva na prehliadku prvej samostatnej výstavy Henriety Kurčíkovej pochádzajúcej z Rimavskej Soboty s názvom Tradícia inak. Na výstave predstavuje dizajnérske a skulpturálne objekty, kostýmové skulptúry, odevy a ich časti, textilné maľby, a fotografie vytvorené v spolupráci s inými autormi. Kurátorky: Petra Filipiaková a Gabriela Garlatyová.  Výstava potrvá do 20. 11. 2017, z verejných zdrojov ju  podporil Fond na podporu umenia. Otvorené: po. -pi., 9.00 – 17.00 hod.

Prvá samostatná výstava Henriety Kurčíkovej (1988) pochádzajúcej z Rimavskej Soboty predstaví prierez jej do terajšej tvorby vo výbere prác od roku 2008. Pre autorku sú typické témy femininity a skúmania rodových stereotypov, najmä s ohľadom na postavenie žien v spoločnosti. Na výstave predstaví dizajnérske a skulpturálne objekty, kostýmové skulptúry, odevy a ich časti, textilné maľby, a fotografie vytvorené v spolupráci s inými autormi. V cykle Feminis, 2014, experimentálne používa ľanovú priadzu a vodné sklo. Vychádza zo širšej témy rodovej tematiky, najmä vzájomných vzťahov medzi ženou a mužom. Tieto námety reflektuje aj v sérii Status, 2012, kde sa zaoberá problémom objektivizácie žien ako sexuálnych objektov, fetišov, ale aj témou emancipácie ženy a spoločenského vnímania statusu nezadanej a vydatej ženy. V aktuálnych prácach Henrieta Kurčíková skúma nové technológie a konfrontuje ich s tradíciou – umeleckým remeslom folklóru a ľudovou kultúrou. Autorka pracuje prevažne s textilným materiálom, napr. v spomínanom cykle čepcov s názvom Status, 2012, pripomínajúce fetišistické masky. Odkazy na tradičné remeselné techniky sú prítomné v jej tvorbe od dizajnových svetelných objektov Lampa, 2012, Iný kraj iný mrav, 2010 až po textilné kostýmy Musculus et corpus, 2012. Autorka na výstave predstaví aj časť svojej dizertačnej práce Nová estetika tradície, 2016-2017, v ktorej sa venuje téme prepájania tradičných ľudových motívov so súčasnou vizuálnou kultúrou a tiež sériu ReCrack, 2017, tkané plátna a redizajn dezénu známeho kresla T 2403 od Viliama Chleba.

pozvánka Tradícia inak malá

Henrieta Kurčíková 1988, Rimavská Sobota

Od roku 2016 doktorandské štúdium na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. 2008 – 2014 Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave, katedra textilnej tvorby Odbor pôsobenia: Ateliér textilného priestoru a dizajnu. 2005 – 2008 Stredná umelecká škola v Trenčíne. Študijný odbor: Navrhovanie a modelovanie odevov.

Výstavy: 2014 TEXTIL > TEXTIL > TEXTIL- Galéria Médium, Bratislava 2014 Rozmanitosť nutná, Slovenská národná galéria SNG, Bratislava 2013 Talenty 2003- 2013, Galéria X, Bratislava 2013 Galéria Satelit, Recyklátor , Bratislava 2013 Handwerk & Design, Talente 2013, Mníchov 2012 Módna prehliadka v Institute of Directors, sprievodná akcia Letných olympijských hier, Londýn 2012 2012 Absolventská prehliadka , VŠVU, Bratislava 2011 Výročie ZUŠ, Galéria Genevia Rimavská Sobota 2011 Kabinet kuriozít , Galéria X Bratislava 2010 Sisonke Art & Design Events 2010 ,Viedeň 2010 Trienále textilu, Łódź, Poľsko.