Jarný koncert s Petrom Michalicom

perexVšetkých milovníkov krásnej hudby pozývame v utorok, 20. 3. 2018 o 18.00 hod. do divadelnej sály DK na prvý koncert 38. ročníka Hudobnej jari v Rimavskej Sobote s názvom Vítanie jari. Účinkujú: Peter Michalica/ husle, Michaela Popik Kušteková/ spev, Hiroaki Goto (Japonsko)/ husle a Viera Bartošová/ klavír. V programe sú zaradené skladby známych hudobných velikánov: A. Vivaldiho, S. Rachmaninova, I. Zeljenku, A. Dvořáka, J. Brahmsa, J. S. Bacha, W. A. Mozarta. Vstupné: 5€/ 3 € pre členov KPH. Predaj vstupeniek v MsKS, aj na mieste.

PROGRAM
Antonio Vivaldi: Jar zo Štyroch ročných období (Allegro)
Gabriel Fauré: Prebudenie zo sna
Sergej Rachmaninov: Sen (Je tu dobre)
Ilja Zeljenka: MusicaSlovaca
Antonín Dvořák: Cigánske piesne (Dejte klecjestřábum, Když mne stará matka)
Johannes Brahms: Uhorský tanec e mol
César Franck: PanisAngelicus
Johann Sebastian Bach: Dvojkoncert d mol (Vivace)
Wolfgang Amadeus Mozart: Laudate Dominum

hj1

Peter MICHALICA
patrí k popredným osobnostiam slovenského koncertného umenia. Študoval na Konzervatóriu a Vysokej škole múzických umení v Bratislave pod pedagogickým vedením Jána Skladaného, na Čajkovského konzervatóriu v Moskve v triede Jurija Jankeleviča a na Kráľovskom konzervatóriu v Bruseli u Andrého Gertlera. V interpretačnom umení sa zdokonaľoval na majstrovských kurzoch vo Švajčiarsku pod vedením Henryka Szerynga a Wolfganga Schneiderhana. Laureát medzinárodných súťaží v Londýne a Bruseli a držiteľ viacerých cien a čestných ocenení sa v rámci recitálových koncertov či na sólových vystúpeniach s orchestrom predstavil vo viac než tridsiatich krajinách štyroch kontinentov. V rokoch 1982 – 1983 pôsobil ako hosťujúci profesor na Michigan State University, v rokoch 1985 – 1988 vyučoval na Wayne State University v Detroite. Majstrovské kurzy viedol v USA a Európe (Boston, Arizona, Ohio, Florida, Dublin). Na Vysokej škole múzických umení v Bratislave pedagogicky nepretržite pôsobí od roku 1989, zároveň je profesorom husľovej hry aj na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne. Jeho repertoár siaha od baroka po súčasnosť a zahŕňa celý rad diel slovenských autorov, ktorých je Peter Michalica neúnavným propagátorom, pričom v rámci koncertných vystúpení dokáže svojím vtipným a priliehavým komentárom nadviazať bezprostredný kontakt s prítomným publikom.

Michaela POPIK KUŠTEKOVÁ
Rodáčka z Bratislavy spev profesionálne študovala na Konzervatóriu a na Vysokej škole múzických umení v Bratislave vo vokálnej triede Dagmar Podkamenskej­Bezačinskej. V interpretačnom umení sa popritom zdokonaľovala na majstrovských kurzoch pod vedením ďalších pedagógov (Diana Danieli, Jean­Paul Fouchecourt, Adam Plachetka, Joel Frederiksen, Jean­Francois Lombard, Dinah Bryant). K najvýraznejším súťažným úspechom mladej sopranistky patrí dvojnásobné víťazstvo na Medzinárodnej speváckej súťaži Imricha Godina „Iuventus canti“ vo Vrábľoch (2004, 2012), víťazstvo v Súťaži slovenských konzervatórií v Žiline (2007), účasť vo finále na Medzinárodnej speváckej súťaži Ferrucio Tagliavini v rakúskom Deutschlandsbergu (2011), najvyššie ocenenie na Medzinárodnej súťaži Rudolfa Petráka v Žiline (2012), 2. cena na Medzinárodnej speváckej súťaži Antonína Dvořáka v Karlových Varoch (2013), titul absolútnej víťazky interpretačnej súťaže Letná škola barokovej hudby v českom Holešove (2013) a účasť v semifinále medzinárodnej súťaže Competizione dell’ Opera v Linzi (2014). Už počas štúdia si Michaela Kušteková osvojila party niekoľkých operných postáv. V roku 2013 hosťovala ako Despina (Mozart – Così fan tutte) v Divadle Astra na Malte, na scéne Štátneho divadla Košice sa predstavila v titulnej úlohe Laurie v pôvodnej slovenskej opere skladateľa Mareka Piačeka 66 sezón, na javisku Štátnej opery v Banskej Bystrici stvárňuje postavy Kuchtíka (Dvořák – Rusalka) a Leily (Bizet – Lovci perál). So súborom banskobystrickej opery sa zúčastnila aj koncertného turné v Japonsku. V pražskom Národnom divadle spieva Xeniu (Mussorgskij – Boris Godunov), v Štátnej opere v Prahe sa objavila ako Kuchtík (Dvořák – Rusalka) a v Opéra national de Lyon sa uviedla v role Prvej lesnej žienky (Dvořák – Rusalka) a ako Asja Lacis vo svetovej premiére opery Benjamin, derniére nuit od francúzskeho skladateľa Michela Tabachnika. Do svojho kmeňového repertoáru si zaradila aj party Atalanty (Händel – Xerxes), La Prêtresse de Bacchus (Rameau – Anacréon) či Seleny (Domenico Sarro – Didone abbandonata). Umelkyňa účinkovala na viacerých festivalových podujatiach (Smetanova Litomyšl, Pražská jar, Festival pour l’humanité vo francúzskom Lyone, medzinárodný festival súčasnej hudby Melos-Étos v Bratislave).

Hiroaki GOTO
pochádza z Hirošimy, kam siahajú aj jeho muzikantské začiatky. Mladý huslista neskôr študoval pod vedením Grigorija Fejgina na Masashiho hudobnej akadémii v Tokiu, kde ukončil štúdium ako najlepší poslucháč ročníka. Po absolvovaní ročnej umeleckej stáže na Akadémii múzických umení v Prahe u Pavla Hůlu zavŕšil v roku 2015 magisterské štúdium na brnianskej Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne v triede Petra Michalicu. Viacnásobne absolvoval interpretačné kurzy v Brne a Kremnici. Ako sólista alebo ako člen komorných zoskupení účinkoval v mnohých japonských mestách, predstavil sa aj publiku vo Veľkej Británii, Maďarsku, Českej republike a na Slovensku. V súčasnosti je členom skupiny prvých huslí Brnianskej filharmónie.

Viera BARTOŠOVÁ
študovala na Štátnom konzervatóriu v Bratislave u Juraja Mašindu a na Vysokej škole múzických umení v klavírnej triede Miloslava Starostu. Hudobnú fakultu VŠMU ukončila s Cenou ministra školstva. V roku 1985 si na základe štipendia francúzskej vlády rozšírila vzdelanie v Paríži, kde pracovala pod vedením vynikajúceho klaviristu a pedagóga Dominika Merleta. V roku 1992 ukončila na VŠMU štúdium umeleckej ašpirantúry. Ako sólistka a komorná hráčka koncertuje doma i v zahraničí. Vystúpila v mnohých krajinách Európy a v Kanade, predstavila sa na viacerých hudobných festivaloch, spolupracovala s význačnými sólistami a hudobnými telesami. Pedagogicky pôsobí na Hudobnej fakulte VŠMU v Bratislave.

Ďalšie koncerty Hudobnej jari v apríli:
Divadelná sála DK / utorok, 10. 4. 2018
SAXOPHONE SYNCOPATORS
Účinkujú: Pavol Hoďa – soprán/alt saxofón, Ján Gašpárek – alt saxofón, Ladislav Fančovič – tenor saxofón, Frederika Babuliaková – barytón saxofón
Vstupné: 3 €/ 2€ pre členov KPH

Divadelná sála DK / utorok, 24. 4. 2018
Účinkujú: Štefan Szabó/ gitara, Michaela Turcerová/ spev, Petr Maceček/ bicie
Vstupné: 3 €/ 2€ pre členov KPH

Koncerty organizované katolíckou cirkvou:
Nedeľa, 22. 4. 2018 o 15.00 hod.
Veliss Bass Quarte

Nedeľa, 29. 4. 2018 o 15.00 hod.
Cantores Sanctae Barbarae – Chór Miedzyparafialny z Varšavy

Komentáre

Komentáre sú uzavreté.