Divadlo a deti 2018

DAD_perexBlíži sa 27. ročník celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky divadla dospelých hrajúcich pre deti DIVADLO a DETI 2018, ktorý prináša do Rimavskej Soboty už po 18. rok hodnotné divadelné zážitky. Počas troch júnových dní (31.5. – 2.6.2018) sa v priestoroch rimavskosobotského Domu kultúry stretne približne 100 priaznivcov ochotníckeho divadla z celého Slovenska, aby predviedli svoje najlepšie inscenácie pred detským publikom i porotou. Na tohtoročnej prehliadke privítame 6 súťažiacich súborov a štyri hosťujúce divadlá.

Súťažiace kolektívy, ktoré do Rimavskej Soboty postúpili z krajských prehliadok:
– Divadlo AGAPÉ pri DDS a ZPB MEREMA, Modra,
– Modré divadlo, Vráble,
– Divadlo HAVRAN pri ZUŠ, Rimavská Sobota
– Divadlo „A“ a Divadlo SHANTI, o. z., Prievidza,
– DDS ODROBINKA pri ZUŠ, Bernoláková, Košice,
– Divadelný súbor GONG, Bratislava.

DAD_18_na stránku

Súťažné predstavenia bude hodnotiť trojčlenná porota v zložení: pedagóg VŠMU MgA. Ján Hyža, PhD., dramaturg PhDr. Ľubomír Šárik a pedagogička Konzervatória J. L. Bellu, Banská Bystrica Mgr. art. Katarína Hitzingerová, ArtD. Svoje hodnotenie vyjadrí aj detské fórum Agora, zložené z malých ochotníkov pod vedením dramaturgičky a pedagogičky Mgr. art. Dany Turanskej, ArtD. Víťazný kolektív bude nominovaný na vrcholnú prehliadku slovenského ochotníckeho divadla – Scénickú žatvu v Martine. Detské publikum, ktoré je adresátom celej prehliadky, bude mať možnosť vidieť počas týchto dní okrem divadelných predstavení spomínaných kolektívov aj predstavenie Šťastný princ v podaní rimavskosobotského DDS Facka zo ZUŠ. Všetky predstavenia v rámci prehliadky sú bezplatne prístupné verejnosti.

program štvrtokÚčastníci prehliadky Divadlo a deti neprídu do Rimavskej Soboty len súťažiť. Organizátori pre nich pripravili zaujímavú divadelnú dielňu s názvom Príbeh – predmet – inscenácia. Viesť ju bude Peter Varga, bábkoherec, absolvent DAMU a zakladateľ pražského bábkového divadla Lokvar, ktorého predstavenie tiež bude súčasťou programu prehliadky.

Dôležitou súčasťou festivalu, určenou všetkým účastníkom, je stretnutie odbornej poroty s tvorcami divadelných predstavení. Cieľom je skvalitniť prácu dospelých ochotníkov, poukázať na problémy s detským publikom a vzájomne si vymeniť skúsenosti.

Spestrením programovej ponuky sú tri divadelné predstavenia hostí. Vo štvrtok 31. 5. 2018 o 17.00 hod. najmenších divákov privítajú na nádvorí Čierny orol herci košického Divadla Haliganda, ktorí si pre nich pripravili Rozprávkový automat. Podobne ako pri iných automatoch, aj tento rozprávkový má v ponuke viaceré známe príbehy, z ktorých si vyberajú samotní malí diváci a stávajú sa súčasťou diania na javisku.

program piatokVo večerných hodinách účastníkov aj verejnosť pozývame na predstavenie hnúšťanských ochotníkov z divadla Katalpa, ktorí na prehliadku zavítajú s predstavením  Luigiho srdce alebo Poprava tupým mečom. Na druhý deň prehliadky, piatok 1. júna 2018 o 16.00 hod. privítame v Čiernom orlovi hercov hosťujúceho bábkového divadla Lokvar z Prahy. Divákom ponúknu bábkovú rytiersku komédiu na motívy stredovekej francúzskej legendy Aucissin a Nicoletta.

Vyhlasovateľom prehliadky a zároveň odborným garantom je Národné osvetové centrum z poverenia Ministerstva kultúry SR. Celé podujatie sa koná pod záštitou primátora mesta Rimavská Sobota s finančnou podporou Fondu na podporu umenia.

Komentáre

Komentáre sú uzavreté.