Patchworkové prešívané nápady

perexVo štvrtok, 26. 7. 2018 o 15.00 hod. Vás pozývame do Galérie Ganevia v rimavskosobotskom Dome kultúry na otvorenie výstavy patchworkových diel pani Sarolty Timcsák – Haltenbergerovej, ktorá je členkou košického Patchworkového klubu. Jej výtvory sú umeleckými dielami, ktoré si vyžadujú veľkú dávku tvorivosti, schopností ale aj nekonečnú trpezlivosť. Výstavu otvorí jej sestra, historička výtvarného umenia Kinga Haltenberger Szabó. V priestoroch DK ju môžete bezplatne navštíviť do konca augusta. Otvorené: po – pia, 8.00 – 16.00 hod.

Patchwork je textilná technika, ktorá pochádza z Ameriky. Prví osadníci, ktorí sa usadili s rodinou niekde v nádhernej prírode, ďaleko od miest, zo začiatku viedli tvrdý zápas s drsnými okolnosťami pre vytvorenie vhodných podmienok. Ten si vyžadoval čas a šatstvo, ktoré si z domu doniesli, sa postupne opotrebovalo. Uprostred divočiny si nemohli ihneď kúpiť náhradu, možno sa raz-dva razy za rok dostali na nejaký jarmok. Aj tam si v prvom rade kupovali náradie alebo potraviny a nemohli sa venovať móde. Šikovné gazdiné preto urobili všetko, aby zachránili opotrebované šatstvo: plátali prerábali, kombinovali niekedy aj kúsky inej farby. A tie šikovnejšie dbali aj o estetický vzhľad svojich výtvorov.

pozvánka malá
Niekde v tomto procese nájdeme korene textilnej techniky, ktorá sa časom stala uznávanou umeleckou technikou. Dnes už nediriguje núdza tých, ktorí sa venujú technike patchwork: už im nejde o záchranu roztrhaného, ošúchaného šatstva. Ide o umelecké vyjadrenie a stvárnenie estetických doplnkov života. Popri suverénnej umeleckej práci – už aj vďaka textilu ako médiu – si táto technika zachovala aj určitý utilitárny ráz. Členky košického Patchworkklubu vytvorili veľa užitočných predmetov ale aj diela, ktorými sa prezentovali na rôznych výstavách, doma i v zahraničí.
Sarolt Timcsák-Haltenbergerová bola od malička výnimočne šikovná v ručných prácach. Už ako malé dievčatko bola schopná vytvoriť vtipné hračky z látok, nehovoriac o šatách pre bábiky. Jej túžba ísť študovať módne návrhárstvo do Prahy na Vysokú školu umeleckého priemyslu sa nesplnila: v tej dobe, kto nebol robotníckeho pôvodu alebo nemal „krstného otca“ z vládnucich kruhov doby, darmo sa uchádzal o prijatie na takúto elitnú školu. Z núdze teda vyštudovala technický smer v Košiciach a dlhé roky pracovala v priemysle.

ryba
Mladá dáma sa rada pekne a módne oblieka ale to je drahý „špás“. Sarolt si vždy vedela poradiť: sama si ušila večerné šaty, staršie šaty obnovila perlovou výšivkou, staršie prerobila podľa módneho trendu a pod. A keď prišli na svet deti, naplietla im krásne pulóvre, svetríky, napokon plietla aj pre ostatných rodinných príslušníkov, kým si tým nepresilila ruky.

160308175754x80f652109a81e70ec2de11d64e0acbb8
Ako dôchodkyňa objavila Patchworkklub, ktorý vedie Ľudmila Čepková. Ľudmila odovzdáva svoje vedomosti a inšpiruje členky klubu s láskou a zanietením. Ako Sarolt postupne spoznala tajomstvo tejto techniky, začala do svojej práce vnášať čoraz viac svojich nápadov, svoju fantáziu. Možno, že niekde v podvedomí jej pomáhajú aj technické vedomosti z praxe. Veď si skúsme predstaviť proces vytvorenia takéhoto diela: najprv vzniká nápad. Treba zhromaždiť dostatok suroviny – teda látky – v žiaducich a harmonizujúcich farbách. Terajšie umelkyne už nepracujú s opotrebovanými textíliami ale investujú do kúpy vhodných látok. Navrhnutie a nakreslenie vzoru si vyžaduje schopnosti v rysovaní. Strih musí byť na milimetre presný, aby výsledok bol v súlade s nápadom. Nasleduje zošívanie, žehlenie drobných kúskov, detailov vzoru. Je to, ako tvorba mozaiky, len nie z kamienkov ale z látky. Vytvorené dielo ešte treba podšiť a „kiltovať“ – čo znamená dekoratívne prešívanie, ktoré aj spevní celé dielo. Táto obrovská práca si vyžaduje nielen vedomosti a schopnosti ale aj nekonečnú trpezlivosť.