Tušíte, že neviete, čo cítite

Knut perexMestská galéria Rimavská Sobota Vás srdečne  pozýva na  finisáž výstavy umelca Martina Knuta/ Tušíte, že neviete, čo cítite? s autorovým komentovaným doprovodom a  hudobným hosťom skvelým spevákom a skladateľom Marcelom Palonderom. Finisáž výstavy sa koná 14.9. 2018 v Mestskej galérii v Rimavskej Sobote o 17-tej hodine. Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Martin Knut sa vrátil k maľbe po približne dvadsaťročnej pauze, a to v roku 2011. Plynulo síce nadviazal na svoju predchádzajúcu poetiku, no už na prvý pohľad vidíme odlišnú ľudskú zrelosť, s ktorou k novým plátnam pristupuje. Centrom jeho priestorovo veľkorysých malieb je spravidla subtílna komiksová postava, ktorá, ako nám napovedajú názvy diel, je účastná filozoficko-moralistických situácií. Dalo by sa povedať, že zlomových, alebo hraničných. A práve v tomto humanistickom étose spočíva najväčší prínos Knutovho návratu k maľbe — vďaka nemu vidíme príklad úspešného comebacku, ktorý touto výstavou po prvý raz súbornejšie dokumentujeme.

MGRS-Knut_pozvanka-malá
Martin KNUT, 1964 – Narodený vo Vranove nad Topľou, Československo
1979– 1983     Štúdium na Strednej škole umeleckého priemyslu, Košice, Československo
1985 –1991     Štúdium na Vysokej škole výtvarných umení, Bratislava (prof. Rudolf Sikora)
1987 – Člen výtvarnej skupiny SYZÝGIA, 1994 – Člen výtvarnej skupiny TROJŠTÍT (I. Csudai, L. Teren, M. Knut)
1997 – zakladá kreatívne štúdio Knut&Knut, 1998 – na Slovensku zakladá pobočku globálnej komunikačnej siete Publicis pod názvom Publicis.Knut
2000 – Výstava Slovenské vizuálne umenie 20. storočia, Galéria mesta Bratislavy, Esterházyho palác, Bratislava
2005 – Výstava Slovenský mýtus, Slovenská národná galéria, Bratislava
2008 – Výstava Súčasné slovenské výtvarné umenie 1960 -2000, Galeriehlavního mesta Prahy, Praha, Česká republika
2009 – Výstava OSEMDESIATE: Postmoderna v slovenskom výtvarnom umení, 1985-1992, Slovenská národná galéria, Bratislava
2010 – Spoluzakladateľ Art Academy – umenie poznať umenie, vzdelávacieho programu o umení
2014 – Zastúpený galériou Dub Gallery, Česká republika, Výstava Dub gallery, galéria Umelka, Bratislava

Literatúra: Majdáková, Diana (ed.) Garlatyová, Gabriela, Hrabušický, Aurel. Martin Knut, (monografia) ISBN 978-80-556-2451-8

Zastúpenie v zbierkach:
Východoslovenská galéria, Košice, Slovenská národná galéria, Bratislava, Stredoslovenská galéria, Banská Bystrica, Múzeum Andyho Warhola, Medzilaborce, Nitrianska galéria, Nitra, súkromné zbierky.
Pracuje v Bratislave, je ženatý, má dve deti, žije v Kráľovej pri Senci.