Tušíte, že neviete, čo cítite

Knut perexMestská galéria Rimavská Sobota Vás srdečne  pozýva na prehliadku výstavy Martina Knuta “Tušíte, že neviete, čo cítite”. Podľa kurátora výstavy Richarda Gregora, centrom priestorovo veľkorysých malieb je spravidla subtílna komiksová postava v rôznych situáciách. Výstava potrvá do konca augusta 2018. Otvorené: po – pi,  9.00 – 17.00 hod. Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Martin Knut sa vrátil k maľbe po približne dvadsaťročnej pauze, a to v roku 2011. Plynulo síce nadviazal na svoju predchádzajúcu poetiku, no už na prvý pohľad vidíme odlišnú ľudskú zrelosť, s ktorou k novým plátnam pristupuje. Centrom jeho priestorovo veľkorysých malieb je spravidla subtílna komiksová postava, ktorá, ako nám napovedajú názvy diel, je účastná filozoficko-moralistických situácií. Dalo by sa povedať, že zlomových, alebo hraničných. A práve v tomto humanistickom étose spočíva najväčší prínos Knutovho návratu k maľbe — vďaka nemu vidíme príklad úspešného comebacku, ktorý touto výstavou po prvý raz súbornejšie dokumentujeme.

MGRS-Knut_pozvanka-malá
Martin KNUT, 1964 – Narodený vo Vranove nad Topľou, Československo
1979– 1983     Štúdium na Strednej škole umeleckého priemyslu, Košice, Československo
1985 –1991     Štúdium na Vysokej škole výtvarných umení, Bratislava (prof. Rudolf Sikora)
1987 – Člen výtvarnej skupiny SYZÝGIA, 1994 – Člen výtvarnej skupiny TROJŠTÍT (I. Csudai, L. Teren, M. Knut)
1997 – zakladá kreatívne štúdio Knut&Knut, 1998 – na Slovensku zakladá pobočku globálnej komunikačnej siete Publicis pod názvom Publicis.Knut
2000 – Výstava Slovenské vizuálne umenie 20. storočia, Galéria mesta Bratislavy, Esterházyho palác, Bratislava
2005 – Výstava Slovenský mýtus, Slovenská národná galéria, Bratislava
2008 – Výstava Súčasné slovenské výtvarné umenie 1960 -2000, Galeriehlavního mesta Prahy, Praha, Česká republika
2009 – Výstava OSEMDESIATE: Postmoderna v slovenskom výtvarnom umení, 1985-1992, Slovenská národná galéria, Bratislava
2010 – Spoluzakladateľ Art Academy – umenie poznať umenie, vzdelávacieho programu o umení
2014 – Zastúpený galériou Dub Gallery, Česká republika, Výstava Dub gallery, galéria Umelka, Bratislava

Literatúra: Majdáková, Diana (ed.) Garlatyová, Gabriela, Hrabušický, Aurel. Martin Knut, (monografia) ISBN 978-80-556-2451-8

Zastúpenie v zbierkach:
Východoslovenská galéria, Košice, Slovenská národná galéria, Bratislava, Stredoslovenská galéria, Banská Bystrica, Múzeum Andyho Warhola, Medzilaborce, Nitrianska galéria, Nitra, súkromné zbierky.
Pracuje v Bratislave, je ženatý, má dve deti, žije v Kráľovej pri Senci.