POD SOBOTSKOU BRÁNOU

Pod sobotskou bránou perexA je to tu! Po viacerých rokoch sa vracia do Rimavskej Soboty celodenný folklórny festival Pod Sobotskou bránou. !!! Dom kultúry (zmena miesta kvôli nepriaznivému počasiu) ožije v sobotu, 22. 9. tradičnou ľudovou kultúrou a miestnym folklórom, v závere dňa podujatie vyvrcholí tanečným pásmom košického FS ŽELEZIAR a koncertom world music kapely  BANDA. Počas dňa sa návštevníci môžu tešiť na vystúpenia miestnych detských i dospelých folklórnych súborov, ľudových hudieb i  sólistov, stretnutie s ľudovými a umeleckými výrobcami,  prezentáciu tradičných hudobných nástrojov i tvorivé dielne pre deti.  Vstupné na celý deň je 5€ pre dospelého a 3€ pre dieťa.
Pod sobotskou bránou malýZačiatok  je naplánovaný na 10.00 hodinu ráno, kedy  sa otvoria brány školy tvorivosti pre deti. Dopoludnia budú na nádvorí prezentovať svoje originálne výrobky z kože, dreva, prútia i látky miestni ľudoví remeselníci, ktorí nám aj ukážu ako sa taká píšťalka, či košík vyrába. Celú atmosféru spestria vystúpenia sólistov,  heligonkárov, fujaristiov i spevákov aj pútavá prehliadka tradičných ľudových nástrojov v podaní Štefana Liptáka z Rožňavy.  O 13.30 hod. sa začne program našich najmenších folkloristov z Podkovičky, Hájika, Hájička, Lieskovčeka z Rimavskej Soboty a Zorničky a Mladosti z Klenovca. O 15.30 hod. ich na pódiu vystriedajú dospelí tanečníci i speváci z miestnych folklórnych súborov Háj, Rimavan, program spestria folkloristi z Kokavanu a vystúpenia sólistov.
FS železiar malý
O 18.00 hod. vystúpi košický profesionálny súbor Železiar so svojim folklórnym pásmom. Súbor pôsobí na slovenskej folklórnej scéne od roku 1964 a zameriava sa na prezentáciu ľudového umenia z regiónov Abov, Zemplín, Šariš a Spiš. Je známy špičkovou interpretáciou ľudových tancov a vynikajúcou ľudovou hudbou v spojení so ženskou speváckou skupinou. Patrí medzi najlepšie, najznámejšie a najuznávanejšie súbory na Slovensku.
Banda foto malá
Večer zavŕši známa vokálno-inštrumentálna úderka BANDA, ktorej lídrom je folklorista telom i dušou Samuel Smetana, známy z televíznych obrazoviek ako porotca Zem spieva.  Banda je skupina, ktorá hrá energickú hudbu vychádzajúcu najmä zo slovenského folklóru, no nezabudnuteľným spôsobom ju prispôsobuje moderným nástrojom či žánrom. Na svojom konte má niekoľko oceňovaných albumov. Vo svojej hudbe Banda vychádza aj z tradície iných národov a inšpiruje sa rôznymi žánrami, ako napr. bluesom, jazzom, rockom či popom. Prezentuje etnickú hudbu v modernom spracovaní s pestrými aranžmánmi. Používa akustické nástroje: cimbal, mandolínu, bouzouki, violu, husle, kontrabas, heligónku, rôzne druhy rámových bubnov bodhranov a množstvo ďalších perkusií a bohaté vokály s rešpektom k tradícii a lokálnym osobitostiam.

Podujatie organizuje Mestské kultúrne stredisko v spolupráci so SOŠOS, GMOS, CVČ Relax s finančnou podporou z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia a miestnych podnikateľov.  Mediálnymi partnermi podujatia sú:  Rimava.sk, TV Rimava, Gemerské zvesti a Kam do mesta.

Komentáre

Komentáre sú uzavreté.