Čarovné tóny flauty

perexPozývame Vás na prvý koncert 38. ročníka Hudobnej jesene v Rimavskej Sobote s názvom Čarovné tóny flauty. Uskutoční sa v utorok, 11. 9. 2018 o 19.00 hod. v divadelnej sále DK (vchod od fontány). Účinkujú mladí talentovaní umelci: Tünde Jakab / flauta a Erik Jámbor / klavír. Vstupné: 2 € (pre členov KPH), 3€. Predaj vstupeniek na mieste. Koncert z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Program:
Philippe Gaubert: Fantaisie
Franz Doppler: Fantaisie Pastorale Hongroise, Op.26
Claude Debussy: Prélude à l’après midi d’un Faune
François Borne: Fantaisie brillante sur Carmen
Sergej Prokofiev: Sonata pre klavir c.1, op.1
Mike Mower: Sonata Latino, 1. Salsa Montunate, 2.Rumbango, 3. Bossa Merengova

Malý plagát
flautaTünde Jakab
sa narodila v Košiciach v hudobníckej rodine. Mladá talentovaná flautistka, ktorú kritici ospevujú za jej virtuozitu hrania a priezračný štíhly tón, zaznamenávala úspechy na súťažných pódiách už od detstva. Odniesla si prvé ceny a ocenenia laureáta z početných celoslovenských a medzinárodných súťaží.
Do profesionálneho diania sa Tünde Jakab zapojila už v trinástich rokoch, keď na pôde bratislavskej Reduty vystúpila s orchestrom Slovenskej filharmónie. Odvtedy sa uviedla na mnohých pódiách doma i v zahraničí, hrala pod taktovkou Ondreja Lenárda, Igora Dohoviča a Fritza Bruckera. V januári 2011 debutovala v Zlatej sále viedenského Musikvereinu, kde vystúpila po boku speváckej legendy, sopranistky Renate Holmovej.
Štúdium začala na Univerzite múzických umení (Universität für Musik und darstellende Kunst) vo Viedni pod vedením Helmuta Schallera a Waltera Wretschitscha. Neskôr pokračovala v štúdiu na Kunstuniversität  v Grazi pod vedením Eszter Alföldy-Borussovej a Dietera Fluryho, prvého flautistu Viedenských filharmonikov. Štúdium ukončila v októbri 2017 s vyznamenaním.
V roku 2016 pôsobila ako prvá flautistka Štátneho divadla v Košiciach, neskor ako aj prvá flautistka vo viedenskom orchestri Salonorchester Alt-Wien, Resindezorchester Wien, Imperial orchestra Vienna, Donau Philharmonie a Wiener Schubert Akademie.
V súčasnosti sa mladá interpretka venuje hlavne sólistickým aktivitám. Popri klasickej hudbe si Tünde skladá vlastne jazzovo-popové skladby. Spolu so známym slovenským gitaristom, Petrom Luhom, pripravuje novy program Pop Meets Classic, v ktorom odznejú vlastne piesne ako aj inštrumentálne skladby od klasicky až po POP po novom.

jambor_eErik Jámbor (1986)
sa narodil v Košiciach, na klavíri začal hrať ako 13-ročný. ZUŠ M. Hemerkovej v Košiciach navštevoval v rokoch 2002–2005. Po stredoškolskom štúdiu elektrotechniky (počítačových sietí) v rokoch 2001-2005 pokračoval v rokoch 2005-2008 na Konzervatóriu Košice / Timonova v štúdiu hry na klavíri v triede M. Draveckej. V rokoch 2008-11 študoval na VŠMU v Bratislave odbor hudobné umenie – hra na klavíri v triede I. Černeckej a následne v rokoch 2011-13 zameranie komorná hra u J. Podhoranského.
V roku 2008 sa stal členom klavírneho kvarteta GEMME pod vedením renomovaného talianskeho klaviristu Enrica Pompiliho, ktoré sa zameriavalo na interpretáciu klavírnych skladieb a transkripcií pre 8 rúk. Počas štúdií na VŠMU bol korepetítorom tanečnej zložky umeleckého súboru Lúčnica a stal sa členom hot – jazzového orchestra Bratislava Hot Serenaders.
V roku 2010 si na pódiu Štátnej filharmónie Košice so Symfonickým orchestrom konzervatória zahral 3. klavírny koncert Ludvig van Beethovena a o dva roky neskôr so ŠFK Klavírny koncert Edwarda Griega. V súčasnosti aktívne spolupracuje s Hudobnou spoločnosťou Hemerkovcov pri uvádzaní novej klavírnej tvorby a prezentuje sa na jej festivalových podujatiach.
V školskom roku 2014/15 sa stal členom pedagogického zboru Konzervatória Košice/Timonova, kde vyučuje hru na klavíri a korepetuje.

ďalšie koncerty