Bartók: 95 rokov od koncertu v RS

Bartok_perexPozývame Vás pripomenúť si 95 rokov od koncertu Bélu Bartóka v našom meste. Podujatie Bartók v Rimavskej Sobote venované tejto príležitosti sa bude konať v piatok, 29. 3. 2019 o 18.00 hod. v divadelnej sále DK.  Pripravilo ho OZ Oxymoron v spolupráci so ZUŠ a MsKS, hlavným partnerom je FPU, ktoré podporilo podujatie z verejných zdrojov.

V programe vystúpia žiaci a učitelia ZUŠ, zoskupenie Bartók 4 – koncert štyroch hudobníkov, improvizátorov, vychádzajúcich z tvorby a odkazu Bélu Bartóka, hosťami bude Spevácka skupina Uljanka. Podujatie uzavrie dokumentárny film o Bartókovi.

Vystúpenie žiakov a učiteľov ZUŠ
Bartók 4
Koncert štyroch hudobníkov, improvizátorov, vychádzajúcich z tvorby a odkazu Bélu Bartóka.
Štefan Szabó / jazzový gitarista, improvizátor
Radim Hanousek / jazzový saxofonista, improvizátor, skladateľ
Vladimír Micenko / improvizátor
Ján Fiala / bubeník, vibrafonista
Spevácka skupina Uljanka
Dokumentárny film o Bartókovi

Béla Bartók bol svetoznámy maďarský hudobný skladateľ, jeden z najoriginálnejších a najprínosnejších predstaviteľov hudby 20. storočia. Svetový význam získal nielen ako skladateľ, ale zároveň ako výborný klavirista a uznávaný hudobný vedec – etnomuzikológ. Bartókov život bol úzko spätý so Slovenskom a Rimavskou Sobotou. Ako 12 ročný sa presťahovali so svojou matkou do Banskej Bystrice a neskôr do Bratislavy. Na Slovensku vyvíjal aj bohatú koncertnú činnosť. Vystupoval v Bratislave, Komárne, Lučenci a samozrejme so svojou manželkou, Dittou Pásztory, rodáčkou nášho mesta aj v Rimavskej Sobote. Koncert sa konal 29. marca 1924 vo veľkej sále hotela Tatra.

Bartok_plagat_malý
Béla Bartók infiltroval a kreatívne používal ľudovú hudbu vo svojej tvorbe. Motívy, alebo celé melódie autentických ľudových piesní sa objavujú v jeho orchestrálnej tvorbe a baletoch, kde už znejú vo výrazne pozmenenom prevedení – sú prekomponované, fragmentované, veľakrát na prvé počutie nespoznateľné.
Toto isté sa udeje na zvukovej performance 4 Bartók – Bartók 4.
Štyria hudobníci, improvizátori a ich náhľad na ľudové piesne zozbierané a prepísané Bartókom hlavne z oblasti Gemera-Malohontu. Každý z hudobníkov spracováva dve ľudové skladby a píše na nich kompozície, grafické partitúry, štruktúry, ktoré umožňujú improvizáciu. Niektoré kompozície zaznejú spolu so ženskou speváckou skupinou Uljanka, ktorá sa špecializuje na tzv. “štýlovú interpretáciu” ľudových piesní, vychádzajúc z autentických podôb tradičného skupinového spevu jednotlivých lokalít rurálneho, vidieckeho prostredia na Slovensku. Skupina sa sformovala v roku 2018, jej členkami sú študentky Katedry etnológie a folkloristiky  FF UKF v Nitre, ktoré pracujúce pod vedením M. Jágerovej.
Štefan Szabó je jazzový gitarista, improvizátor, v súčasnosti študuje pod vedením Davida Doružku jazzovú interpretáciu na Janáčkovej Akadémii v Brne. Zúčastnil sa viacerých workshopov zameraných na jazzovú hudbu a improvizáciu (Letná jazzová dielňa, Jaworki Jazz Camp, Berklee Summer School). Je taktiež autorom hudby k divadelným hrám a tanečným predstaveniam a je dramaturgom festivalu Projekt Ruiny.
Radim Hanousek, jazzový saxofonista, improvizátor, skladateľ. V súčasnej dobe sa venuje kvartetu NOCZ nórskeho trumpetistu Didrika Ingvaldsena s hosťujúcou Ivou Bittovou, vlastnému autorskému projektu Dust in the Groove na rozmedzí jazzu a súčasnej vážnej hudby a ďalším hudobným činnostiam.
Vladimír Micenko je muzikant a improvizátor, ktorý sa pohybuje na rozmedzí žánrov. Pilotné projekty v ktorých pôsobí sú E Converso, SWOMP, Dust in the Groove a Heart of Dixie. V priebehu štúdia na katedre Jazzovej interpetácií na brnenskej JAMU absolvoval stáže: University of North Texas (Denton, USA), Rhytmic Music Conservatory (Kodaň, Dánsko), Esocla Superior de Música e artes do espetáculo (Porto, Portugalsko). Spolupracoval s muzikantmi D. Dorůžka, J. Levíček, Miloš Železňák, L. Anker, K. Osgood.
Ján Fiala, bubeník, vibrafonista. Po absolvovaní Konzervatória J.L. Bellu študoval bicie nástroje na Janáčkovej akadémii múzických v Brne u Martina Opršála, Kamila Slezáka, Dana Dlouhého a Radka Tomáška. Bol členom hudobných skupín a telies Družina, Sto múch, Adela, Percussion Ansamble Jamu, Filharmónia Brno a iné. Spolupracoval s Divadlom Jonáša Záborského, s Bábkovým divadlom na Rázcestí a i.
Ďalší účinkujúci
Žiaci a učitelia ZUŠ v Rimavskej Sobote:
Michal Katreniak, Bibiana Azimiová, Réka Fazekašová, Bibiana Kišáková, Adriana Pockľanová, Boglárka Danyiová – klavír
Dominik Melich – klarinet
Daniel Szaniszló – spev
Sofia Szántoová, Boglárka Berkiová, Vratko Mančuška, Daniel Szaniszló – husľové kvarteto
Lívia Kónyaová, Eva Čarnoká – klavírne duo
Jozef Gödri – klavírna spolupráca