Koncert vážnej hudby

perexVšetkých milovníkov krásnej hudby pozývame v piatok, 31. 5. 2019 o 19.00 hod. do  Rímskokatolíckeho kostola na koncert dvoch vynikajúcich umelcov  harfistu Michala Matejčíka a huslistiky Lucie Harvanovej, ktorí obaja v súčasnosti pôsobia vo Viedni. Počas koncertu zaznejú v ich podaní nádherné skladby rôznych období sólo aj vo dvojici. Vstupné: 3€ /2€ pre členov KPH. Koncert je súčasťou 39. Hudobnej jari v Rimavskej Sobote, ktorú realizujeme s finančnou podporou z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia.
hj4 19 malý

Anonym: Preludio e Balletto pre harfu sólo
José Hilario Miramontes: Dúo: 1. Adagio, 2. Allegretto
Johann Sebastian Bach:  Sarabanda a Gigue d-mol z Partitúry č.2 pre husle sólo
Gabriel Faurè: Berceuse op.16
Camille Saint- Saens: Fantaisie op. 124
Bernard Andrès: Riasy (č. 1,2,3,4)
Monika Stadler: Maho Bay pre harfu sólo
John Williams: Téma z filmu Schindlerov zoznam
Celso Machado: Pacoca – Quebra Queixo

Matejcik_ foto maléMichal Matejčík
pochádza zo Žiliny, kde študoval odbor harfa u prof. Tibora Kováča, ktorý absolvoval v triede Ľudmily Sawiczovej a Zuzany Törökovej na Štátnom konzervatóriu v Bratislave.
Počas ďalšieho štúdia vo Viedni  na “Universität für Musik und darstellende Kunst Wien” sa zúčastnil na majstrovkých  kurzov u harfových pedagógov: Ion Roncea, Xavier de Maistre, Park Stickney a dostáva angažmány ako orchestrálny hráč od orchestrov ako RSO Wien, Recreation Graz,  Pacific Music Festival Orchestra v Japonsku, v ktorom  ako prvý zastupoval Slovensko. Po ukončení štúdia sa venuje sólovému hraniu (Viva Musica Festival, Tatra Flowers Festival), orchestrálnemu hraniu (Viedenská štátna opera, Viedenský komorný orchester), komornej hudbe (Trio Recordum, Kontrapunkte Ensemble), vyučovaniu (Musikschule Laxenburg,  Hollabrunn) a komponovaniu. Jeho skladba “L. ich T.” pre dve tirolské harfy bola ocenená cenou Slovenského hudobného centra na súťaži “Rajecká hudobná jar” 2011. V roku 2013 bola jeho skladba “Das Staunen der Welt” pre soprán a harfu venovaná viedenskej grófke Johanne von Haugwitz z rodu Haugwitz, kde Friedrich Wilhelm bol ministrom u Márií Terézie. V júni 2016 premieroval svoju skladbu ” The win over the white plague”  pre harfu a flautu v SND na 7th Union Europe Conference on Lung Health.
Od roku 2011 integruje harfu do popovej a elektronickej hudby. V rokoch 2011-12 sólovo sprevádzal britského speváka Georgea Michaela na jeho  “The Symphonica Tour”. V marci 2013 bol vo Viedni angažovaný ako “špeciálny hosť”  anglickej skupiny Depeche Mode. Po týchto angažmánoch dostáva ponuky vystupovať sólovo a komorne na ďalších európskych (Berlín, Bochum, Hamburg) a amerických pódiách (New York, Trenton, Highstown). Na Slovensku spolupracoval s umelcami ako Jozef Lupták, Miroslav Dvorský, Milan Paľa, Peter Valentovič a so speváčkami Katarínou Knechtovou a Katarínou Koščovou. V septembri 2017 pripravil pre divadlo Jána Palárika v Trnave s režisérom Jurajom Bielikom predstavenie „Premeny harfy“. Okrem hudobnej oblasti pracuje pre švajčiarsku nadáciu “Robert und Lina Thyll-Dürr Stiftung” na umeleckom projekte “Casa Zia Lina” na toskánskom ostrove Elba.

lucia-harvanova maláLucia Harvanová (narodená 1991)
sa začala venovať hre na husliach 4 ročná. V hre na husliach sa stala Absolútnou víťazkou súťaže Ivana Ballu v Dolnom Kubíne (2002). Študovala na Konzervatóriu v Bratislave v triede Mgr. art. S. Muchu (2006-2012). V roku 2010 získala 2. cenu na Súťaži slovenských konzervatórií. Bakalárske štúdium ukončila na VŠMU v Bratislave, počas ktorého účinkovala ako sólistka s orchestrom Slovenskej filharmónie s husľovým koncertom A. Dvořáka pod dirigentskou taktovkou R. Štúra. Momentálne ukončuje magisterské štúdium na „Konservatorium Wien Privatuniversität“ vo Viedni v triede Juliana Rachlina. V roku 2014 vystupovala na zahraničnom turné ako sólistka s legendárnym spevákom Udom Jurgensom. Počas štúdia zbierala skúsenosti v komorných aj symfonických zoskupeniach ako Orchester Viva Musica so svetovými opernými špičkami ako Ramón Vargas, či Dmitri Hvorostovsky, vo viedenskom komornom orchestri Camerata Orphica. V roku 2014 účinkovala na benefičnom koncerte vo Viedni „ Julian Rachlin and Friends Foundation“ kde vystupovala v Bachovom dvojkoncerte s Julianom Rachlinom a Vivaldiho koncerte s Julianom Rachlinom a mladými svetovými huslistami Fumiaki Miurom a Albrechtom Menzelom. Počas magisterského štúdia vo Viedni účinkovala dvakrát ako koncertný majster v orchestri Musikund Kunst Privatuniversität, pod taktovkou Toshiuki Shimada (YaleUni.) a HK Grubera, ktorý je zároveň aj uznávaným rakúskym skladateľom. Vystupovala ako hosť na koncerte francúzskej speváčky Valerie Sajdik vo viedenskom Konzerthause. Venuje sa intenzívne aj komornej hudbe v zoskupení klavírneho tria Arbi Trio, ktoré vzniklo na študentskej pôde vo Viedni, absolvovali zahraničné turné v Holandsku, a tiež koncerty pre Slovenský či Bulharský kultúrny inštitút v Rakúsku.   Absolvovala husľové kurzy u prof. J. Pazderu, prof. F. Novotného, prof. V. Paraschkevova, Dalibora Karvaya, Anny Gutowskej, Juliana Rachlina. V súčasnosti je členkou orchestra Slovenskej filharmónie.

ďalšie koncerty