Divadlo a deti 2019

DAD_19_perexBlíži sa 28. ročník celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky divadla dospelých hrajúcich pre deti Divadlo a deti 2019,ktorý prináša do Rimavskej Soboty už po 19. rok hodnotné divadelné zážitky. Počas dvoch júnových dní (6. – 7. 6. 2019) sa v priestoroch DK stretne približne 100 priaznivcov ochotníckeho divadla z celého Slovenska, aby predviedli svoje najlepšie inscenácie pred detským publikom i porotou. Na tohtoročnej prehliadke privítame 7 súťažiacich kolektívov, ktoré do Rimavskej Soboty postúpili z krajských prehliadok:


Divadlo Zelienka, o.z., Zvolen: Dvanásť mesiačikov
DS Lano pri ZUŠ J. Kresánka, Bratislava: Činohra
Divadlo Materinky, o.z., Šaľa: Pinocchio
Divadlo „A“ a Divadlo Shanti, o.z., Prievidza: Naša rozprávková ulica
Detský a mládežnícky DS Eva, Čadca: Roztopašné kráľovstvo
Bardejovské divadlo, Bardejov: Adonis a jeho hosť
Divadlo poézie Čiapka, Michalovce: Čerti – zlodeji
DAD_19 na stránku
Súťažné predstavenia bude hodnotiť trojčlenná porota v zložení: MgA. Ján Hyža, Mgr. art. Katarína Hitzingerová, ArtD. a Mgr. Marian Lacko. Svoje hodnotenie vyjadrí aj detské fórum Agora, zložené z malých divadelných ochotníkov pod vedením Mgr. art. Dany Turanskej, ArtD. Víťazný kolektív získa nomináciu na vrcholnú prehliadku slovenského ochotníckeho divadla – Scénickú žatvu v Martine. Všetky súťažné predstavenia v rámci prehliadky sú bezplatne prístupné verejnosti.

DAD_19_program_štvrtokÚčastníci prehliadky Divadlo a deti neprídu do Rimavskej Soboty len súťažiť. Organizátori pre nich pripravili zaujímavý divadelný workshop, ktorý bude viesť lektorka Mgr. art. Martina Jánošíková. Večer sa účastníci zabavia na jej storytellingu, ktorému sa venuje od roku 2014 a vedie aj kurzy rozprávania príbehov pre dospelých.
Dôležitou súčasťou postupovej súťaže a prehliadky Divadlo a deti, určenou všetkým účastníkom, je stretnutie odbornej poroty s tvorcami divadelných inscenácií.

DAD_19_program_piatok
Spestrením programovej ponuky sú hosťujúce predstavenia. Prekvapením bude rozprávkový príbeh Alica v krajine zázrakov maľovaný pieskom v podaní ruskej výtvarníčky Evy Aibazovej, ktorá je v súčasnosti jednou z najlepších umelkýň na svete v sandarte, v piesočnej animácii. Jej predstavenie bude vo štvrtok, 6. 6. 2019 o 17.00 hod. v divadelnej sále Domu kultúry. Druhý deň bude predstavenie venované úplne najmenším divákom, deťom od pol roka do 4 rokov a ich rodičom. Košické divadlo Haliganda, ktoré sa špecializuje na spomínanú cieľovú skupinu, zahrá v piatok, 7. 6. 2019 o 17.00 hod. na nádvorí Čierny orol predstavenie Farebný svet. Po interaktívnej edukačnej hre bude nasledovať veľký farebný workshop s množstvom kreatívnych prvkov pre deti aj rodičov.
Alica_DaD19
Vyhlasovateľom prehliadky a zároveň odborným garantom je Národné osvetové centrum z poverenia Ministerstva kultúry SR. Celé podujatie sa koná s finančnou podporou z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia, ktorý je zároveň hlavným partnerom podujatia.

Haliganda_DaD19

 

Komentáre

Komentáre sú uzavreté.