Koncert Hudobnej jari

perexPozývame Vás na ďalší koncert 39. ročníka Hudobnej jari, ktorý bude vo  štvrtok, 27. 6. 2019 o 19.00 hod. v divadelnej sále DK (vchod od fontány). Na koncerte sa predstaví náš zahraničný hosť z Mexika, huslista Carlos Egry s klavírnym sprievodom Mateja Arendárik a čestným hosťom  Petrom Michalicom. V programe odznejú skladby známych skladateľov J. S. Bacha, G. F. Händla, W. A. Mozarta, B. Bartóka a iných. Vstupné: 3€ / 2€ pre členov KPH. Predaj vstupeniek na mieste. Koncert realizujeme s finančnou podporou  Fondu na podporu umenia.

J. S. Bach: Sonáta a mol č. 2 pre sólo husle; Grave
G. F. Händel: Sonáta č. 4: Affetuoso, Allegro, Larghetto, Allegro
W. A. Mozart: Sonáta č. 21 e mol, KV 304; Allegro; Tempo di Menuetto
E. Ysaÿe: Sonáta č. 5 pre sólo husle; L´Aurore
C. Saint-Saëns: Havanaise
B. Bartók: Rumunské tance

Carlos Egry. malý plagát
Carlos Egry
sa dostal do povedomia hudobnej verejnosti nielen silným, nosným tónom ale aj osobnostným uchopením všetkých detailov, ktorých senzitivitu vyžadujú slávne hudobné diela. Narodil sa v Mexico City, kam siahajú i počiatky jeho štúdií u  Joszefa Smilovitza, Carlosa Esteva, Emanuela Ariasa a Hermila Novela. Neskôr pokračuje v štúdiách v Brusseli, najprv na Kráľovskom konzervatóriu a neskôr na prestížnej The Queen Elizabeth of Belgium Music Chapell, v oboch inštitúciách pod vedením profesora André Gertlera, kde diplom Virtuozity získal s najvyšším ocenením.
Získaním titulu laureáta na medzinárodnej súťaži J. S. Bacha v Lipsku (1980) sa Carlosovi Egrymu otvorila  cesta na koncertné pódiá mnohých európskych krajín (Belgicko, Rakúsko, Nemecko, Československo, Švajčiarsko, Španielsko, Maďarsko a i.), kde vystupoval nielen na recitáloch, ale aj ako sólista s orchestrami.
Ťažiskom jeho koncertnej činnosti je rodné Mexiko, kde každoročne absolvuje množstvo koncertov ako sólista s orchestrom i ako komorný hráč. Nevyhýba sa ani uvádzaniu najnovších skladieb mexických autorov, z ktorých mnohé premiéroval. Zvláštnu pozornosť venuje aj uvádzaniu málo známych skladieb svetového husľového repertoáru, z ktorých množstvo zaznelo v jeho rodnej vlasti po prvýkrát. Je aj častým hosťom rozhlasových či iných nahrávacích štúdií. Spolu so svojou manželkou klaviristkou založili v Mexico City jeden z festivalov klasickej hudby. Jeho posledný projekt JOYAS DEL VIOLÌN získal grantovú podporu mexickej Národnej  nadácie pre kultúru a umenie.  Carlos Egry už viackrát koncertoval na Slovensku. Túto krajinu si obľúbil a obdivuje ju.

Matej Arendárik
Bol študentom Konzervatória v Žiline a Akadémie múzických umení v Prahe, kde jeho učiteľom bol Marián Lapšanský. Počas štúdií bol členom Klavírneho tria Akadémie múzických umení v Prahe. Sólistický debut s orchestrom Slovenskej filharmónie zažil v roku 1998. Odvtedy vystúpil v popredných koncertných sálach (Concertgebough Amsterdam, Stadthalle Bayreuth, Forbidden City Concert Hall Peking, Southbank Centre London, Palacio de Congresos Zaragoza, Rudolfinum a Smetanova síň Praha, Besední dům Brno a rad ďalších) a na významných hudobných festivaloch (Beethovenfest Saint Ettiene, Pražské Jaro, New Masters on Tour Holandsko, World of Jewish Music London, Stredoeurópsky festival koncertného umenia Žilina, Afyon Classical Music Festival Turecko, Svatováclavský hudební festival, Bratislavské hudobné slávnosti a ď.). Majstrovské kurzy absolvoval pod vedením osobností ako Mikhail Voskresensky, Robert Roux, Piotr Paleczny, Eugen Indjic, Marián Lapšanský, Diane Andersen, Boris Berman, Peter Eicher, Eugene Pridonoff a iní.
Matej Arendárik spolupracuje s poprednými slovenskými a českými orchestrami ako Slovenská filharmónia, Symfonický orchester Českého rozhlasu, Plzeňská filharmónia, Štátna filharmónia Brno, Janáčkova filharmónia Ostrava, SKO Bohdana Warchala, ŠKO Žilina a ďalšími pod vedením radu dirigentov ako napr. Andres Orozco Estrada, Jose Ferreira Lobo, Leoš Svárovský, Petr Vronský, Oliver Dohnányi, Rastislav Štúr, Theodore Kuchar, Mario Košík, Petr Altrichter a ďalší. Vytvoril nahrávky pre Slovenský a Český rozhlas a spolupracoval aj so Slovenskou a Českou televíziou.

Ďakujeme  Vám za návštevu našich podujatí, prajeme Vám krásne leto a  tešíme sa na stretnutie s Vami na  prvom koncerte Hudobnej jesene 2019, ktorý sme naplánovali na utorok, 3. 9. 2019. Predstaví sa duo Jozef Lupták / violončelo a Boris Lenko / akordeón.