POD SOBOTSKOU BRÁNOU

FRAJ - PlagátRimavská Sobota opäť ožije folklórom.  V sobotu, 14. 9. 2019 pozývame všetkých milovníkov ľudových tradícií na 2. ročník folklórneho festivalu  POD SOBOTSKOU BRÁNOU. Nádvorie Čierneho orla ožije  tradičnou ľudovou kultúrou a miestnym folklórom, v závere dňa podujatie vyvrcholí tanečným pásmom známeho folklórneho súboru železničiarov MARÍNA zo Zvolena a koncertom world music kapely  DRUŽINA. Počas dňa vystúpia miestne detské i dospelé folklórne súbory, zoskupenie inštrumentalistov, prezentujúce valašský, pastiersky hudobný folklór TROMBITÁŠI ŠTEFÁNIKOVCI i sólisti. Tešiť sa môžete na stretnutie s ľudovými a umeleckými výrobcami, tanečný dom i tvorivé dielne pre deti. Vstupné ne večerný program FS Marína a Družinu je 5€ pre dospelého a 3€ pre dieťa. Kapacita je obmedzená. Vstupenky si môžete zakúpiť v MsKS a cez online systém na www.kulturars.sk.
Pod sobotskou bránou malýZačiatok  je naplánovaný na 9.00 hodinu ráno, kedy  sa otvoria brány školy tvorivosti pre deti. Dopoludnia budú na nádvorí prezentovať svoje originálne výrobky z kože, dreva, prútia i látky miestni ľudoví remeselníci.  Celú atmosféru spestria vystúpenia sólistov, heligonkárov, fujaristov i spevákov. O 10.00 hod. sa budete môcť zapojiť do nácviku tanečných krokov v škole tanca, ktorú povedie folklorista a tanečný pedagóg Andrej Sýkora s manželkou, ktorý je organizačným vedúcim FS Marína.

O 11.00 hod. sa na pódiu na Hlavnom námestí začne program našich najmenších folkloristov z Podkovičky, Hájika, Hájička, Lieskovčeka a Súkromnej ZUŠ. O 12.00 hod. ich na pódiu vystriedajú dospelí tanečníci i speváci z miestnych folklórnych súborov Rimavan, Leščina a Új Gömör.

V treťom vstupe na Hlavnom námestí vystúpia o 13.00 hod.  Trombitáši  Štefánikovci, zoskupenie inštrumentalistov, prezentujúce valašský, pastiersky hudobný folklór moravsko-slovenského pomedzia.  Divákom predstavia hudobný život na salaši a ľudové hudobné nástroje ako sú fujara, drumbľa, píšťalky, heligónka, pastierske rohy a ozembuch. Ukážkou budú aj pracovné pastierske kroje a práskanie pastierskym bičom.

Trombitáši malá

V hlavnom večernom programe sa o 17.30 hod. na nádvorí Čierny orol predstaví svojím pásmom folklórny súbor železničiarov MARÍNA zo Zvolena, ktorí patrí medzi významných protagonistov scénického folklorizmu na Slovensku. Program ponúkne divákovi folklórny materiál najmä z oblasti Podpoľania, na scéne však uvedú ľudové piesne a tance aj z iných etnografických oblastí. Hudba, tanec, spev, ľudové zvyky a slovesnosť, neskutočná dynamika a živelnosť prevedenia a súčasne jemnosť a lyrickosť či rôznorodá regionálna drobnokresba, to všetko  charakterizuje tvorbu FS Marína, na ktorú sa môžete tešiť.

Fľaškový malá foto

V závere večera sa od 19.30 hod. predstaví  skvelé hudobné zoskupenie DRUŽINA, ktoré  nám prinesie folklór trochu … Hudba skupiny Družina je postavená na dvoch ženských hlasoch, ktoré doprevádzajú profesionálni muzikanti prichádzajúci z rôznych hudobných svetov. Ako jedna z prvých skupín na Slovensku, začala Družina prinášať poslucháčom originálne úpravy tradičných ľudových piesní v štýle world music. Po 20 rokov na scéne sa členovia skupiny rozhodli nazvať svoj štýl výrazom slovenský neofolklór, čím bližšie a konkrétnejšie pomenúvajú svoju originálnu tvorbu. Rovnako pomenovali  aj aktuálne pripravované CD, ktoré vyjde túto na jeseň.

Družina malá foto

V prípade nepriaznivého počasia sa podujatie uskutoční v Dome kultúry.
Podujatie organizuje Mestské kultúrne stredisko v spolupráci so SOŠOS a CVČ Relax s finančnou podporou z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia a miestnych podnikateľov.  Mediálnymi partnermi podujatia sú:  Rimava.sk, TV Rimava, Gemerské zvesti a Kam do mesta.

Komentáre

Komentáre sú uzavreté.