Klavírny recitál Mateja Arendárika

perexPozývame Vás v utorok, 22. 10. o 18.00 hod. do divadelnej sály DK na klavírny recitál v podaní Mateja Arendárika, jedného z najvýraznejších talentov mladej generácie slovenských klaviristov. V programe odznejú skladby E. Suchoň: Malá suita s passacagliou, J. Cikker: Tatranské potoky a M. P. Mussorgskij: Obrázky z výstavy. Koncert je súčasťou 39. ročníka Hudobnej jesene v Rimavskej Sobote. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Vstupné: 3€ / 2€ pre členov KPH.
program
O skladbách
E. Suchoň: Malá suita s passacagliou
Malá suita s passacagliou je ukážkou fantázie, invenčnosti a tvorivosti mladého Eugena Suchoňa. V niektorých momentoch skladby docieľuje farbu blízku impresionizmu a to inšpiráciou slovenskými ľudovými prvkami v kombinácií s čistou harmóniou a využitím prvkov starých tónin, ktoré navzájom kombinuje rôznymi spôsobmi. V iných častiach možno počuť vplyv romantických velikánov ako Richard Strauss.

J. Cikker: Tatranské potoky
V roku 1954 napísal Cikker Tatranské potoky, cyklus troch virtuóznych skladieb. Nachádzame v nich množstvo zvukomalebných nálad, akou je hra vĺn, trblietanie lístia, šelest vetra, búrka, pričom cikkerovský impresionizmus vyrastá z domácej slovenskej pôdy. Nejde však v ňom o citácie slovenskej ľudovej melodiky, ale o svojrázne precítenie prírodnej scenérie slovenských veľhôr.

M.P. Mussorgskij: Obrázky z výstavy
Promenády jasne predstavujú Mussorgského ako sa prechádza od obrazu k obrazu. Počas prechádzky výstavou na neho silne pôsobia jednotlivé obrazy. Ostáva pri nich stáť, aby ich mohol lepšie pozorovať. Pri nepárnych obrazoch 1,3,5,7 a 9 ide o prevažne odľahčené skladby so scherzovým charakterom, pričom obrazy s párnymi číslami 2,4,6,8 a 10 sú v pomalšom tempe a idú od melancholického až po majestátno-monumentálne.
Plagát malý
Matej Arendárik
je jeden z najvýraznejších talentov mladej generácie slovenských klaviristov. Hrať začal na ZUŠ- Banská Bystrica pod vedením Evy Beňovej-Tatárovej, v štúdiu pokračoval na Konzervatóriu v Žiline v triede Dariny Švárnej a AMU v Prahe, v triede Mariána Lapšanského. Je absolútnym víťazom Súťaže študentov slovenských konzervatórií a laureátom medzinárodných súťaží – Pražské Jaro, European Union Piano Competition, Medzinárodní soutěž Leoše Janáčka, Medzinárodná súťaž J.N.Hummela, Concorso Internazionale Pianistico „Giuliano Pecar“ Gorizia, Concorso intenazionale di esecuzione pianistica v talianskej Agropoli. Svoje interpretačné umenie zdokonaľoval ako aktívny účastník medzinárodných  kurzov pod vedením osobností ako Mikhail Voskresensky, Piotr Paleczny, Boris Berman, Karl Heinz Kammerling, Jan Vijn, Eugen Indjic, Marián Lapšanský, Diane Andersen, Peter Eicher, Eugene Pridonoff a iní. Ako sólista debutoval v roku 1998 Chopinovym koncertom e mol v sále Reduta Slovenskej filharmónie. Odvtedy vystúpil v mnohých prestížnych sálach (Concertgebough Amsterdam, Stadthalle Bayreuth, Diligentia Haag Forbidden City Concert Hall Peking, Southbank Centre London, Palacio de Congresos  Zaragoza, Rudolfinum a Smetanova sieň Praha, Besední dům Brno) a na významných hudobných festivaloch (Beethovenfest Saint Ettiene, Pražské Jaro, New Masters on Tour Holandsko, World of Jewish Music London, Stredoeurópsky festival koncertného umenia Žilina, Afyon Classical Music Festival Turecko, Svatováclavský hudební festival). Matej Arendárik spolupracuje s poprednými slovenskými a českými orchestrami ako Slovenská filharmónia, Štátna filharmónia Košice, Štátny komorný orchester Žilina, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu,  Symfonický orchester Českého rozhlasu, Plzeňská filharmonie, Státní filhharmonie Brno, Janáčkova filharmonie Ostrava ,Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala, pod vedením dirigentov ako Andres Orozco Estrada, Jose Ferreira Lobo, László Kovács, Leoš Svárovský, Petr Vronský, Oliver Dohnányi, Rastislav Štúr, Theodore Kuchar, Mario Košík, Petr Altrichter. Ako komorný hráč spolupracoval s mnohými interpretmi a s Talichovym kvartetom, Suchoňovym quintetom. Vytvoril nahrávky pre Slovenský a Český rozhlas, spolupracuje so Slovenskou a Českou televíziou. Jeho profilové CD (Zeljenka, Suchoň, Janáček, Brahms, Liszt) vydalo vydavateľstvo Diskant.
Na koncerte v rámci festivalu Bratislavské hudobné slávnosti v roku 2014 sa prezentoval dielami Ilju Zeljenku, Karola Szymanowského, Sergeja Prokofieva a Modesta Petroviča Musorgského. V súčasnosti pravidelne účinkuje na Slovensku na samostatných koncertných vystúpeniach, ale aj ako komorný hráč. Na Konzervatóriu J. L. Bellu v Banskej Bystrici pôsobí ako korepetítor.

ďalšie koncerty