40. ročník Hudobnej jesene

perexVšetkých milovníkov krásnej hudby pozývame v utorok, 22. 9.  o 19.00 hod. do divadelnej sály DK (vchod od fontány) na prvý koncert jubilejného 40. ročníka Hudobnej jesene v Rimavskej Sobote. Účinkovať budú dve mladé osobnosti slovenského interpretačného umenia: Pavel Bogacz ml. /husle a Karolína Huray – Zívalíková / violončelo. V programe odznie aj skladba Duo č.1 pre husle a violončelo od Ludwiga van Beethovena, ktorou si pripomenieme 250.výročie narodenia hudobného velikána a slovenská premiéra …

diela súčasného lotyšského hudobného skladateľa Pēterisa Vasksa: Castillo Interior. Vstupné: 3 €/2€ pre členov KPH. Predaj vstupeniek na mieste. Koncert z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

HJ 2020 malý plagát

J. Halvorsen: Sarabande con Variazioni – Thema de Händel
J. S. Bach: Invencie č. 1, 8, 5
W. A. Mozart : Sonate in C, Kv. 46 pre husle a violončelo(5’)
Ludwig van Beethoven: Duo č.1 pre husle a violončelo, Allegro comodo, Larghetto sostenuto, Allegretto
R. Glière: HUIT MORCEAUX, Prelude, Gavotte, Berceuse, Scherzo
P. Vasks: Castillo Interior
J. Halvorsen: Passacaglia

Karolína Foto 1Karolína Zívalíková, rod. Hurayová, rodáčka z Prešova, absolvovala Štátne konzervatórium v Bratislave v triede Mgr.art. Karola Filipoviča, s titulom „Najlepší absolvent roka“ a ďalšie štúdium na Universität für Musik und darstellende Kunst vo Viedni u Mag.art.Stefana Kropfitscha ukončila s vyznamenaním. Počas štúdia sa stala laureátkou niekoľkých medzinárodných violončelových súťaží (Tri prvé ceny na Medzinárodnom violončelovom festivale A. Procházku, dve tretie miesta na Heranovej violončelovej súťaži v Ústí nad Orlicí, druhá cena na Medzinárodnej violončelovej súťaži v rakúskom Liezene, a i.) a súťaží komornej hry (prvé miesto v kategórii sláčikové kvarteto na Súťaži študentov slovenských konzervatórií), zúčastnila sa mnohých medzinárodných majstrovských kurzov (Vladimir Slowachevsky, Louis Claret, Reinhard Latzko, Stefan Kropfitsch, Antonín Moravec, Julia Gartmann ai.) a absolvovala desiatky koncertov doma i v zahraničí. Pôsobila v Slovenskej filharmónii, v Slovenskom komornom orchestri Bohdana Warchala, v Slovenskom národnom divadle, v Bratislavskom symfonickom orchestri, v orchestri Webern Sinfonietta, Camerata Polonia, Filharmonie Bohuslava Martinů, Wiener Symphoniker a i. Okrem sólovej a orchestrálnej hry sa s veľkou obľubou venuje hre na klavíri a komornej hre. Spolu s huslistom Pavlom Bogaczom ml. tvorí komorné sláčikové duo. Pravidelne spolupracuje s Trnavským komorným orchestrom a je zakladajúcou členkou a sólistkou komorného orchestra Sinfonietta Bratislava. V súčasnosti pôsobí vo Filharmónii Bohuslava Martinů v Zlíne ako 1.zástupca koncertného majstra violončiel.

PRP_0371Pavel Bogacz ml. pôsobí ako koncertný majster Slovenského komorného orchestra Bohdana Warchala, s ktorým taktiež sólisticky pravidelne účinkuje (napr. na festivale Nová slovenská hudba, na koncerte Hommage à Bohdan Warchal atď.). Pôsobí aj ako umelecký vedúci a koncertný majster komorného orchestra Sinfonietta Bratislava, s ktorým taktiež vystupuje ako sólista (napr. Koncert Stradivari v rámci festivalu talianskej kultúry Dolce vitaj, kde hral na vzácnych husliach z dielne A. H. Amatiho (2014), medzinárodný festival Allegretto Žilina (2015) atď.). Ako sólista sa predstavil i s Komorným orchestrom ZOE, Štátny komorný orchester v Žiline, Rakovníckym komorným orchestrom, Sinfonietta Dell Arte (Rakúsko), Osaka Symphony (Japonsko), Kanon Ensemble (Japonsko), Nishinomiya Youth Chamber Orchestra (Japonsko) a iné. Pravidelne absolvuje koncertné turné v Japonsku: napr. v roku 2014 ako sólista Osaka Symphony Orchestra pod taktovkou dirigenta Yusuke Kimota (Mendelssohnov Husľový koncert e mol, op. 64 a Sarasateho Cigánske melódie, op.20), v roku 2015 s Kanon Ensemble (Bachov Husľový koncert a mol BWV1041 a E dur BWV 1042 a Brandenburgský koncert č. 5 D dur BWV 1050) ako aj v komornej spolupráci s klaviristkami Kaori Hasegawa (Beethoven, Sibelius, Brahms, Paganini, Kreisler) a Mayu Yukawa, s ktorou sa predstavil tiež v prestížnej koncertnej sále Phoenix Hall v Osake (J. S. Bach, Brahms). V rámci tohto koncertného turné bol pozvaný viesť majstrovské kurzy v mestách Kobe, Osaka, Akashi. Pôsobí v klavírnom triu Bogacz Trio so Zuzanou Králikovou Pohůnkovou (pf) a Karolínou Hurayovou (vc) a v Kanon triu s Kaori Hasegawa (pf) a Petrom Baranom (vc). V oblasti komornej hudby sú jeho partnermi tiež klaviristi Erik Jámbor a klaviristky Zuzana Králiková Pohůnková a Kaori Hasegawa. S klaviristkou Elen Daughtery vystúpil v rámci svojho sólového recitálu na Northwestern State University of Louisiana v USA (2015). V roku 2018 odohral sólový recitál v čínskom Šanghaji v spolupráci s klaviristkou Alenou Hučkovou. Je iniciátorom a organizátorom projektu Majstrovské kurzy svetových virtuózov v Bratislave so svetoznámymi hudobnými osobnosťami: Julian Rachlin, Dalibor Karvay, Sophie Rachlin (2013), Ilya Gringolts (2014), Alexandra Soumm (2015), Renaud Capuçon (2016), Midori Goto a Alexandra Soumm (2017), Vadim Gluzman (2018), Shlomo Mintz (2019).

ďalšie koncerty