POD SOBOTSKOU BRÁNOU

perexPre všetkých milovníkov tradičnej ľudovej kultúry sme opäť po roku pripravili jednodňový folklórny festival  POD SOBOTSKOU BRÁNOU. Nádvorie Čierneho orla, tak v sobotu, 19.9. ožije miestnym folklórom, v závere dňa podujatie vyvrcholí vystúpením charizmatického speváka rusínskych ľudových piesní ŠTEFANA ŠTECA a folklórnej skupiny FAJTA v divadelnej sále Domu kultúry o 18.00 hod. Celý program umocnia tanečné vstupy košického FS HORNÁD.  Počas dopoludnia vystúpia na nádvorí ČO miestne dospelé folklórne súbory Rimavan, Háj a Új Gömör, ako aj spevácka skupina Lieščina. Tešiť sa môžete na stretnutie s ľudovými a umeleckými výrobcami, tradičný trh s dobrotami, tanečný dom i tvorivé dielne pre deti. Vstupné na večerný program: 10€ v MsKS a cez online systém na www.kulturars.sk  i priamo na mieste.

PSB plagát malý
Začiatok  je naplánovaný na 9.00 hodinu ráno, kedy  sa otvoria brány Čierneho orla pre všetkých miestnych ľudových remeselníkov a výrobcov s originálnymi výrobkami z kože, dreva, látky a iných zaujímavých materiálov.  Na miestnom trhu nebudú chýbať originálne vyšívané i háčkované odevy, tkané koberce, med a výrobky z neho, tašky s folklórnou tematikou, voskové obrúsky, drotárske výrobky, prírodné voňavé mydielka. Nájdete tam aj miestne fajnoty, čerstvé pečivo, bezlepkové koláče i chlieb, vychýrené muránske buchty aj ríbezľové víno Pádár.  Deti si budú môcť v tvorivej dielni vyrobiť plstený prívesok  inšpirovaný gemerskou výšivkou, či zapojiť sa do nácviku tanečných krokov v škole tanca. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je aj hlavným partnerom podujatia.

ŠTEFAN ŠTEC plagát malý
FAJTA vznikla a funguje ako sprievodná hudba Štefana Šteca. Formovala ich ľudová pieseň (ktorej sa naďalej držia) a vkladajú do nej jemné prvky rôznych iných hudobných štýlov.

Fajta + Štec mala

FOLKLÓRNY SÚBOR HORNÁD je ľudovo-umeleckým reprezentantom Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Jeho história sa datuje do roku 1963, no pod názvom Hornád pôsobí toto amatérske teleso na scéne od roku 1992. Hornád je považovaný za špičku medzi folklórnymi telesami na Slovensku. Reprezentuje univerzitu aj na popredných folklórnych festivaloch. Je pravidelným účastníkom festivalov vo Východnej, Heľpe, Myjave, Hrušove, či Raslaviciach. V roku 2016 získal titul laureát súťažného folklórneho festivalu v Dubnici nad Váhom. Rovnakým titulom a môže pýšiť aj v rámci súťažného festivalu Jánošikov Dukát 2018,  Rožnov pod Radhoštěm.

FS_Hornad-maláNajväčší úspech však FS Hornád zažil v roku 2017, kedy sa stal absolútnym laureátom celoštátnej súťažnej prehliadky choreografií folklórnych kolektívov s dnes už kultovou choreografiou Maľovaní. Rok 2017 sa tiež zapísal do histórie Hornádu vďaka účinkovaniu v  prvej sérii úspešnej televíznej šou RTVS – ZEM SPIEVA. Hornád sa dostal do úzkej semifináovej špičky. Jeho umelecký vedúci Štefan Štec sa stal výraznou osobnosťou celej súťaže a aj vďaka finálovej účasti naštartoval popri úspešnej choreografickej, i svoju spevácku kariéru.

Komentáre

Komentáre sú uzavreté.