Akvizície MG RS v roku 2020

perexMestská galéria v Rimavskej Sobote získala do Zbierky umenia dielo Rastislava Sedlačíka, maľbu s názvom Gate withpillar, 2010. Akvizícia diela bola realizovaná najmä vďaka podpory z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia, Bratislava v roku 2020. Dielo bolo prezentované na samostatnej výstave autora v MG RS v roku 2020 s názvom Rastislav Sedlačík, 18192020.

MG RS bola zriadená v roku 1996 ako špecializovaná zbierkotvorná inštitúcia mestskou samosprávou. Zameriava sa na výskum a prezentáciu slovenského a regionálneho výtvarného umenia 20. a 21. storočia. Zbierka zameraná na súčasné slovenské umenie vzniká postupne s výstavnou činnosťou galérie, nadväzuje najmä na zrealizované výstavy umelcov a umelkýň. V Zbierke MG RS sa nachádza 163 diel autorov: Eduarda Antala, KvětyFulierovej, MiryGáberovej, Patrície Koyšovej, Juliana Mrvovej, Jany Farmanovej, Ivany Slávikovej, Juraja Bartusza, Rudolfa Sikoru, Štefana Balázsa, Jána Triašku, Erika Bindera,  Rolanda Neupauera, Barbory Kožíkovej – Lichej, Mariána Straku, Borisa Németha, Petra Kalmusa, Gézu Németha, Viktora Freša a ďalších.

gateWITHpillaracryl on canvas150x200cm, 2010_2Rastislav Sedlačík, Gate withpillar, 2010, akryl na plátne, 150 x 200 cm

Tvorba R. Sedlačíka bola v MG RS prezentovaná na kolektívnej výstave Bienále maľby V.? Živá maľba / Living painting v roku 2016. Vystavujúci autori: Juraj Florek, Martin Kochan, Patrícia Koyšová, Anna Krivanská, Filip Sabol, Rastislav Sedalčík, Juraj Toman, kurátorka: G. Garlatyová.

Dielo Rastislava Sedlačíka Gate withpillar, 2010 bolo prezentované na samostatnej výstave autora v MG RS v roku 2020 s názvom Rastislav Sedlačík, 18192020.

Mestská galéria Rimavská Sobota, Hlavné námestie 5, Rimavská Sobota
Trvanie výstavy: 1. 2. 2020 – 13. 3. 2020
Vernisáž: 31. 1. 2020 o 17:00
Kurátor: Norbert Lacko

Kurátorka zbierky: Mgr. Gabriela Garlatyová, Mestská galéria Rimavská Sobota, Hlavné námestie 5, Rimavská Sobota, info: msksrs@rsnet.sk, mestskagaleriars@rsnet.sk, www.mgrs.sk

Zbierka umenia Mestskej galérie, Rimavská Sobota. Akvizíciu diela podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia, Bratislava v roku 2020.