POD SOBOTSKOU BRÁNOU

APSB 2021 perexj tento rok sme pripravili pre všetkých milovníkov tradičnej ľudovej kultúry jednodňový folklórny festival  POD SOBOTSKOU BRÁNOU. Nádvorie Čierneho orla, tak v sobotu dopoludnia, 18.9. ožije miestnym folklórom, v závere dňa podujatie vyvrcholí vystúpením finalistov veľkolepej folklórnej šou RTVS Zem spieva 2020 Terchovského orchestra ľudových nástrojov BOBÁŇOVCI a Ženskej speváckej skupiny ČRIEPKY z Ružomberka v divadelnej sále Domu kultúry o 18.00 hod. 

V temperamentnom programe vystúpi okrem početného orchestra  i spevácka a tanečná zložka dospelých i detských folkloristov z Terchovej, vrátane Martinky Bobáňovej. Vstupné na večerný program  BOBÁŇOVCI a ŽSS ČRIEPKY je 5€. Vstupenky si môžete zakúpiť v MsKS a cez online systém na www.kulturars.sk  i priamo na mieste.

Počas dopoludnia od 9.00 hod. vystúpia na nádvorí Čierneho orla miestne dospelé folklórne súbory Rimavan, Háj a Hájik, ako aj spevácka skupina Lieščina a svojim vstupom nás poteší aj Ľudová hudba Ondreja Hlaváča. Tešiť sa môžete na stretnutie s ľudovými a umeleckými výrobcami, tradičný trh s dobrotami, tanečnú školu s lektorkou a zanietenou folkloristkou Luciou Zvarovou i tvorivú dielňu pre deti, kde si deti vyrobia bábiku z látky. Vstup na dopoludnie je zdarma.

PSB 2021 Plagát malý

Podujatie organizuje Mestské kultúrne stredisko v spolupráci so SOŠOS s finančnou podporou z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia, ktorý je zároveň hlavným partnerom podujatia.  Mediálnymi partnermi podujatia sú:  Rimava.sk, TV Rimava, Vobraze.sk a Gemerské zvesti .

BOBÁŇOVCI – terchovský orchester ľudových nástrojov
V programoch terchovského orchestra ľudových nástrojov Bobáňovci prevláda repertoár hudobno-tanečno-speváckeho materiálu rodnej obce Terchová. Sláčikový orchester striedajú vstupy heligonkárov a tiež tanečné choreografie. Nechýbajú dievčenské trávnicové spevy, ktoré sú pre Terchovú veľmi charakteristické. S aktuálnym  programom sa zúčastnili v roku 2019 medzinárodného folklórneho festivalu „LUŽICA”, v nemeckom meste Bautzen, kde získali titul LAUREÁT festivalu spomedzi 25 krajín sveta. Bobáňovci úzko spolupracujú so ŽSS Čriepky z Ružomberka, ktorú vedie Lucia Bobáňová.

bobaňovci

Ženská spevácka skupina ČRIEPKY z Ružomberka
vznikla v marci 2015 na podnet bývalých i aktívnych členiek folklórnych súborov Liptov, Železiar a Lúčnica. Jej zakladateľkami boli Lucia Bobáňová, ktorá je umeleckou vedúcou skupiny a Zora Zdráhalová, dlhoročná členka FS Liptov a Lúčnica. Od tohto dátumu sa vytrvalo a s láskou venujú spracovaniu a interpretácii piesňového folklóru a tradícií horného a dolného Liptova. Spevácka skupina počas roka mnohé iné aktivity a vystúpenia a pri príležitosti 5. výročia jej vzniku v tomto roku vydáva svoje prvé CD s názvom „Takto sa nám páčia“. Súčasnými členkami skupiny sú ženy a dievčatá síce rôzneho veku, no s rovnakou vášňou pre ľudový spev a umenie.

criepky 2

Komentáre

Komentáre sú uzavreté.