ALEA s Piazzolom v Rimavskej Sobote

ALEA_perexMilovníkov vážnej hudby pozývame v utorok, 9. 11. 2021 o 18.00 hod. do divadelnej sály DK na koncert skupiny ALEA v zložení Boris Lenko / bandoneon, akordeón, Daniel Buranovský / klavír, Ján Krigovský / kotrabas, Stano Palúch / husle a Miloš Železňák / gitara. V programe odznejú skladby vynikajúceho argentínskeho hráča na bandoneone Astora Piazzollu, skladby Stana Palúcha (člena ALEA) a Petra Zagara. Vstupné: 3€ / 2€ členovia KPH, predaj pred koncertom. Program je prístupný pre kompletne zaočkovaných. Hudobnú jeseň z verejných zdrojov podporuje Fond na podporu umenia.
Astor Piazzolla je považovaný za najdôležitejšieho skladateľa tanga v druhej polovici 20. storočia, za tvorcu nového štýlu nazvaného nuevo tango, ktorý v sebe zahŕňa prvky džezu a klasickej hudby.
ALEA_malý
Súbor ALEA vznikol začiatkom  roka 2001. Venuje sa najmä interpretácii hudby Astora Piazzollu. Pre súbor boli vytvorené i diela súčasných slovenských autorov (Zeljenka, Burlas, Zagar, Piaček, Iršai).  V roku 2008 vydal súbor profilové CD vo vydavateľstve Pavlík Records a v roku 2014 CD Alea – Oy, mame, shlog mikh nisht! s Martinom Babjakom a Robertom Rothom.
program
Boris Lenko
študoval na Konzervatóriu v Žiline a na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Od roku 1988 pôsobí ako pedagóg akordeónovej hry na VŠMU. Je laureátom viacerých domácich interpretačných súťaží. V roku 1987 získal dve I. ceny na medzinárodnej súťaži akordeonistov grand Prix v Andrezieux- Boutheone vo Francúzsku a to v kategórii sólovej hry a v kategórii akordeónového dua. V interpretácii sa zameriava najmä na uvádzanie pôvodnej akordeónovej tvorby autorov 20. storočia. Okrem vystúpení na domácich koncertných pódiách hosťoval v Rusku, Ukrajine, Slovinsku, Rakúsku, Francúzsku a i. Je členom súboru Požoň sentimentál a VENI, Triango, Chasidic Songs, After Phurikane.

Daniel Buranovský
po absolvovaní Konzervatória v Žiline študoval na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Už počas štúdií sa úspešne zúčastňoval národných klavírnych súťaží. Zúčastnil sa majstrovských interpretačných kurzov v Španielsku a absolvoval študijný pobyt na Sibeliovej akadémii v Helsinkách. Vystupuje na klavírnych recitáloch a komorných koncertoch doma i v zahraničí (Rakúsko, Nemecko, Taliansko, Švédsko, Anglicko, Holandsko, Poľsko, Taliansko, Vietnam, Južná Kórea a i.). Nahráva pre hudobné vydavateľstvá, Slovenský rozhlas a televíziu. Je vyhľadávaným komorným partnerom našich popredných vokálnych umelcov a spolupracuje s mladým talentovaným huslistom Daliborom Karvayom. V sezóne 1999-2000 pôsobil ako hosťujúci profesor na Catholic University of Taegu Hyosung v Južnej Kórei. V súčasnosti  je profesorom hry na klavíri na VŠMU v Bratislave.

Stanislav Palúch
absolvoval Konzervatórium v Žiline a Vysokú školu múzických umení v Bratislave, kde študoval pod pedagogickým vedením Prof. Bohdana Warchala. Je laureátom súťaží slovenských konzervatórií. Absolvoval interpretačné kurzy  u renomovaných pedagógov a interpretov (Grač, Perenyi, Lysy, Jelínek). Aktívne sa venuje komornej hudbe, ako aj hudbe iných žánrov (jazz, folklór, new acoustic). Je členom viacerých zoskupení (Pacora trio, Triango..), je aranžérom, skladateľom (SĽUK, Spievanskovo), všestranným hudobníkom.

Ján Krigovský
študoval na Konzervatóriu v Košiciach a na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Úspešne sa zúčastnil viacerých medzinárodných súťaží. Počas štúdia bol členom Medzinárodného mládežníckeho orchestra G. Mahlera. Pôsobil vo viacerých domácich a zahraničných komorných orchestroch (ŠKO Žilina, Orchester SND v Bratislave, Wiener Academie, Musica Antica ai.) Je členom komorného súboru Musica aeterna, Kolegium Wartberg. Sólisticky vystupoval s Capellou Istropolitanou, Musicou aeternou a ŠKO Žilina. Ako pedagóg vyučoval na konzervatóriách v Žiline, Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave. Momentálne pôsobí na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Je mimoriadne aktívnym hudobníkom a organizátorom. Je riaditeľom Slovenskej kontrabasovej spoločnosti, v Banskej Bystrici organizuje Bass fest, najvýznamnejšie stretnutie kontrabasistov zo Slovenska i zahraničia, aktívne spoluúčinkuje ako interpret s mnohými súbormi v zahraničí ako špecialista na starú hudbu.

Miloš Železňák
začínal v rockovej kapele Pedál a jazzrockovej kapele Tralala band. Slovenská televízia pripravila o ňom v roku 1992 portrét, ktorý odvysielala v relácii Pesničkári slovenskí. Od 1994 bol členom Cassovia Jazz Quartet, od 1997 Acoustic Jazz Tria. V roku 2000 realizoval autorský koncert v Slovenskom rozhlase s názvom Jazz pod pyramídou. Spolupracuje s rôznymi interpretmi.

Komentáre

Komentáre sú uzavreté.