DIVADLO A DETI 2022

perexCeloštátny festival neprofesionálneho činoherného, bábkového, hudobného a pohybového divadla dospelých a mládežníckych divadelných súborov s inscenáciami pre deti sa opäť uskutoční v Rimavskej Sobote DIVADLO A DETI nadväzuje na 29. ročnú tradíciu celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky s rovnomenným názvom. Počas dvoch júnových dní (2. – 3. 6. 2022) sa v priestoroch DK stretne približne 80 priaznivcov ochotníckeho divadla z celého Slovenska, aby predviedli svoje inscenácie pred detským publikom i porotou.

Na festivale po dvojročnej pauze spôsobenej pandémiou privítame 6 súťažiacich kolektívov, z toho dva sú priamo z RS, vystúpia aj tri hosťujúce divadlá. Vstup na všetky predstavenia je zdarma. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

profilovka

Poslaním festivalu je podpora záujmu o divadelnú tvorbu pre deti, prezentácia a stretnutie tvorcov v tejto oblasti, vzdelávanie a výmena skúseností umelecko-pedagogického vedenia súborov a podpora stretávania sa neprofesionálnych tvorcov s profesionálnymi divadelníkmi.

Súťažiace kolektívy:

Súťažné predstavenia bude hodnotiť trojčlenná odborná porota a svoje hodnotenie vyjadrí aj detské fórum Agora, zložené zo žiakov dramatického odboru ZUŠ v Rimavskej Sobote. Víťazný kolektív získa nomináciu na vrcholnú prehliadku slovenského ochotníckeho divadla Scénickú žatvu v Martine a na multižánrový festival TVOR•BA v Bratislave.

1. deň

Účastníci prehliadky Divadlo a deti neprídu do Rimavskej Soboty len súťažiť. Organizátori pre účastníkov festivalu pripravili aj zaujímavé divadelné workshopy, ktoré bude viesť pedagogička a lektorka dramatickej výchovy Mgr. art. et BcA. Veronika Kořínková. Dôležitou súčasťou festivalu Divadlo a deti, určenou všetkým účastníkom, je stretnutie odbornej poroty s tvorcami divadelných inscenácií na rozborových seminároch.

2 deň

Spestrením programovej ponuky sú hosťujúce predstavenia profesionálnych divadiel pre verejnosť na Nádvorí Čierny orol. Vo štvrtok, 2. 6. 2022 o 17.00 hod. festival privíta bratislavské NevaDIvadlo s autorskou rozprávkou Cestoviny s vajcom,  ktorá vznikla na motívy obľúbeného príbehu o vajci, ktoré išlo na vandrovku. V piatok, 3. 6. o 17.00 hod. sa deťom predstaví Divadlo ZkuFraVon z Bratislavy so svojou najnovšou inscenáciou Stvorenie sveta. Vo štvrtok, 2. 6. o 20.00 hod. v bábkovej sále Domu kultúry sa predstaví  dospelému divákovi a účastníkom prehliadky interaktívne predstavenie DON KYCHOT inšpirované známym románom v podaní Potulného dividla J+T z Medzibrodu.

Cestoviny_s_vajcom_DaD_malý

Všetky predstavenia v rámci festivalu sú bezplatne prístupné verejnosti.

Stvorenie_sveta_DaD_malý

Hlavným organizátorom festivalu je Mestské kultúrne stredisko v Rimavskej Sobote a odborným garantom je Národné osvetové centrum. Projekt  z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je zároveň hlavným partnerom festivalu.

Don_Kychot_DaD_malý

Komentáre

Komentáre sú uzavreté.