CIMBAL DUO / Hudobná jeseň

perexVšetkých milovníkov krásnej hudby pozývame v utorok, 8. 11. o 18.00 hod. do divadelnej sály DK na koncert CIMBAL DUOMARCEL COMENDANT & IVAN CURTEAN z Moldavskej republiky. V podaní dua, ale aj sólo vstupov zaznejú skladby J. S. Bacha, E. Griega, F. Liszta, B. Bartóka a iných autorov. Vstupné: 5€ / pre členov KPH 3€. Projekt Hudobnej jesene z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

PROGRAM
J. S. Bach: Preludium a fuga c-mol/ cimbalové duo
Edvard Grieg – Valeriu Luţă: Tanec Anitry zo suity Per Gynt/ cimbalové duo
Valentin Vilinciuc: Poem/cimbal sólo Marcel Comendant
Ferenc Liszt – Valeriu Luţă: Uhorská rapsódia č.2./ cimbal sólo Marcel Comendant
Igor Iachimciuc: Suita Concertantă/ cimbal sólo Ivan Curteanu
M. de Falla – V. Luţă: Španielsky tanec/ cimbalové duo
Béla Bartók: Rumunské tance/ cimbalové duo
Suita moldavských melódií/ cimbalové duo
 Cimbal_Duo_Plagát_malý

MARCEL COMENDANT
Narodil sa 15.5.1980 v Kišiňove (Moldavská republika).V rokoch 1987-1998 študoval na hudobnom lýceu „Ciprian Porumbescu“ v rodnom meste (odbor cimbal) pod pedagogickým vedením Varnavii Comendanta a Valeria Lutu. V rokoch 2000-2005 navštevoval Akadémiu umenia v Banskej Bystrici, kde pod vedením Viktórii Herencsár z Budapešti zdokonaľoval svoju techniku hry. Marcel Comendant je laureátom rôznych cimbalových medzinárodných súťaží v Moldavsku, Rumunsku, Rusku, Ukrajine a v Českej republike. Koncertoval a koncertuje ako sólista ale aj ako člen rôznych zoskupení v rôznych krajinách. Je členom tria PaCoRa (S.Palúch, M.Comendant, R. Ragan), skupiny Bashavel (S. Palúch – husle, R. Ragan – kontrabas, P.Solárik – bicie, K.Kováč – klavír), Donau Swing (Kristian Jorgensen – vynikajúci dánsky jazzový huslista, Mette Smidl – husle, Frederik Damsgaard – kontrabas a Lelo Nika – jeden z najlepších žijúcich akordeonistov). Zapojil sa do veľkého projektu  Grzech Piotrowski World Orchestra, v ktorom účinkujú hudobníci rôznych národností z celého sveta. Spolupracuje ďalej s Cappella Gabetta pod vedením husľového virtuóza Andresa Gabetta, s barokovým súborom II suonar parlante pod vedením virtuóza, hráča na viola da gamba, Vittorio Ghielmi. Ako hosť sa zapojil do rôznych projektov ako Milokraj (Marta Topferova – spev, David Doružka – gitara, Stano Palúch – husle a Peter Korman – kontrabas), do projektu Moruša s Jana Kirschner a projektu Puščana so Zuzanou Mojžišovou. V súčasnosti vyučuje cimbal na Štátnom Konzervatóriu v Bratislave.

IVAN CURTEAN
sa narodil 21. januára 1992 v Ocnița v Moldavskej republike. Na cimbale začal hrať v dvanástich rokoch na Hudobnej strednej škole „Ciprian Porumbescu“ v Kišiňove pod vedením Valeria Luțu. V roku 2012 promoval s pozoruhodnými výsledkami a pokračoval v štúdiu na Hudobnej akadémii Ferenca Liszta v Budapešti v triede profesorky Ilony Szeverényi. V roku 2017 ukončil bakalársky program s najvyšším vyznamenaním a pokračoval v magisterskom štúdiu, na ktoré získal štipendium za vynikajúce študijné výsledky. V roku 2019 dokončil magisterské štúdium a v súčasnosti študuje v cimbalovej triede profesora Andrása Szalaia. V roku 2016 získal štipendium od Bank of China Hungary spolu s Akadémiou priateľov Liszta a Hudobnou akadémiou Ferenca Liszta. Bol vybraný ako jeden z 10 štipendistov. V prvých rokoch ako cimbalista mu bolo trikrát udelené štipendium pre talentovaných mladých hudobníkov, štipendium udelené Radnicou mesta Kišiňov v Moldavskej republike. Ivan Curtean je aktívnym interpretom modernej hudby. V roku 2018 bol súčasťou spoločného hudobného projektu Hudobnej akadémie Liszta Ferenca a Manhattan School of Music v New Yorku. Projekt vyvrcholil predstavením modernej skladby „Dervish“ pre cimbal, klarinet, flautu, violu, trúbku, violončelo a klavír, ktorú zložil J. Mark Stambaugh, v Soltiho sále Lisztovej hudobnej akadémie 13. mája. V tom istom roku, 16. júna, odohral hudobnú časť divadelného projektu, premiéru Oratória „Búcsúfia“ od maďarského skladateľa Bucza Magora v divadle „Térszinház“ v Budapešti. V roku 2014 uviedol v premiére Koncert pre cimbal a orchester Alexandra Timofeeva, op. 3. Koncert sa konal v Organovej sále v Kišiňove, kde ho sprevádzal mládežnícky orchester „Ciprian Porumbescu“, ktorý dirigoval samotný skladateľ. Jeho vášnivé pódiové vystúpenia mu v priebehu rokov vyniesli množstvo ocenení: Grand Prix na Medzinárodnej súťaži „Eugen Coca“, Kišiňov (Moldavská republika); 1. cenu na Medzinárodnej cimbalovej súťaži vo Valašskom Meziříčí (Česká republika); 1. cenu na Medzinárodnej súťaži „Barbu Lăutaru“ Kišiňov (Moldavská republika); 1. cena na medzinárodnej súťaži „George Georgescu“, Tulcea (Rumunsko); „Lira de Aur“, Suceava (Rumunsko) a „Emanuel Elenescu“ Piatra-Neamț (Rumunsko).

Posledným koncertom v rámci 42. ročníka Hudobnej jesene bude klavírny recitál Fülöpa Ránkiho v utorok, 22.11. 2022 v divadelnej sále DK.

Komentáre

Komentáre sú uzavreté.