LOKÁL #1

LOKÁL_Štvorec_webLOKÁL je cyklus podujatí, ktorý dáva priestor umelcom z Rimavskej Soboty a priľahlých vesmírov. V rámci januárového vydania sa v sobotu, 14. 1. 2023 od 18.00 hod., v bábkovej sále Domu kultúry predstavia Michaela Klučiarová a Vladis Juraš, vychádzajúca hviezda a Mesiac literárneho neba, ale aj miestna folková stálica M.E.L.L., ktorá odpáli už svoj 229. koncert! Vstupné na podujatie je dobrovoľné.

◊ PROGRAM ◊
18.00 · Autorské čítanie
Čítajú: Michaela Klučiarová a Mesiac
Moderuje: Tomáš Bálint
19.00 · Koncert
M.E.L.L.
Zloženie:
Marian Lacko (spev, akustická gitara, perkusie)
Katarína Fabová (spev, akustická gitara, perkusie)
Milan Matucha (spev, basová gitara, saxofón, píšťala, perkusie)
Radka Hodoňová (spev, vokály, perkusie)
Martin Laczko (kajon, perkusie, basová gitara, akustická gitara)
Dalibor Lang (violončelo, husle, spev, gitara, perkusie)
Miroslav Švoňava (trúbka, flauty, perkusie, spev)
LOKÁL_Plagát_web
◊ ÚČINKUJÚCI ◊
· Michaela Klučiarová ·
Má 18 rokov, pochádza z Uzovskej Panice a študuje na Obchodnej akadémii v Rimavskej Sobote. K poézii a písaniu ako takému má blízko už od malička. Medzi jej prvé diela patrí báseň o seriáli Búrlivé víno, čo sa jej dnes už javí komické, no 10-ročná Michaela ju vnímala ako vrchol umenia. Neskôr sa k poézii vracala stále častejšie, najmä, keď sa cítila nedocenená či nevypočutá. Považuje ju za skvelý spôsob terapie. „Myslím si, že poznámky v mobile alebo voľné strany zošitov tu pre mňa budú vždy, keď ich budem potrebovať,“ hovorí mladá poetka, ktorá sa venuje aj čítaniu kníh, fotografovaniu či joge.
· Mesiac ·
Nikto netuší, z akej planéty pochádza, ale dlhodobo má svoje ufo zaparkované v Rimavskej Sobote, kde pôsobí ako umelec so zameraním na slová a poéziu. Po Cyrilovi a Metodovi je v dejinách Slovenska tretím človekom, ktorý sem v roku 2019 priniesol písmo. Avšak nie je úplne jednoduché na čítanie, lebo ani jeho nie je stále ľahké prečítať. Pre tých, ktorí nevedia dobre čítať, aj ilustruje. Nakreslil kalendár Lunarium, sedmové karty Artykarty a tarotové karty Tarotarty.
Jeho prvá a zatiaľ posledná knižka „Po smrti začneme krajšie žiť“ vznikala počas nespavých nocí. Pracoval na nej od decembra 2021 po august 2022 a vyšla v septembri. Mal v sebe nahromadených veľmi veľa slov, ktoré plátna nedokázali uniesť, a tak sa rozhodol dať im knižnú podobu. Jej prvé strany ho vždy zamrzia, lebo sú o nie úplne veselých vzťahoch. V jej strede si však prechádza prerodom, ktorý má miestami až duchovný náboj, a na záver sa opäť naučí cítiť a žiť. Na spoluprácu si prizval aj niekoľko šikovných ľudí, ktorí knižku obohatili svojimi veršami či ilustráciami.
· M.E.L.L. ·
Dnes už legendárna folková formácia vznikla koncom leta 1997 z pôvodného pesničkárskeho dua Edita Kováčová (Andel) – Marian Lacko, rozšírením o ďalších dvoch hudobníkov. Odvtedy sa v skupine udialo niekoľko personálnych zmien. Vo svojej tvorbe sa zameriavajú na zhudobňovanie vlastných textov a básní slovenských autorov. Základ ich tvorby tvorí folková hudba, no cítiť v nej presahy aj do iných žánrov, ako sú blues, jazz či world music.
Skupina má za sebou množstvo koncertov po celom Slovensku, v Českej republike aj Poľsku. Vystúpila na folkových festivaloch v Banskej Štiavnici (Strunobranie), Spišskej Novej Vsi (Strunobranie), Bratislave (Folkové Vianoce, Folkové leto), Žiline (Večernica), Prešove (Sigord), Ružomberku (Slovenská trampská porta), Kremnici (Kremnické laso), ale aj v Ostrave (Klub Parník, Festival Setkání, Festival Kajdeš), na Zámku Plumlov (Scénické léto), v poľských Swietochlowiciach (Festiwal Polki), Slovenskom rozhlase (Supershopa) či letnom tábore umenia LETAVY (Rimavská Sobota – Kurinec, Krokava, Kokava – Línia). Naposledy sa predstavili v roku 2021 na podujatí Artánok v Leviciach.
V roku 1998 sa skupina stala laureátom celoštátneho festivalu Strunobranie, kde získala hlavnú cenu poroty i divákov. Na tom istom festivale získali v roku 2000 Cenu za žánrové obohatenie folkovej hudby, o dva roky neskôr obsadili druhé miesto medzi folkovými skupinami a v roku 2007 získali Ocenenie za rozvoj folku. V roku 1998 nahrali svoje prvé sólové CD s názvom „Zrýchlene“, ktorého krstným otcom sa stal známy slovenský básnik a vydavateľ Daniel Hevier.

Komentáre

Komentáre sú uzavreté.