Klavírny recitál TAMÁSA FEKETEHO

perexVšetkých milovníkov krásnej hudby pozývame v utorok, 25. 4. o 18.00 hod. do divadelnej sály DK na tretí koncert 43. ročníka Hudobnej jari, ktorým bude klavírny recitál TAMÁSA FEKETEHO. Mladý umelec je držiteľom viacerých medzinárodných ocenení ako aj finalista súťaže maďarskej televízie „Virtuózok 2018“. Vstupné: 5€ / 3€ pre členov KPH. Predaj vstupeniek na mieste. Koncert z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Fond na podporu kultúry národnostných menšín.

Narodil sa v Nových Zámkoch v roku 1993. Jeho hudobné vzdelanie v hre na klavíri sa začalo na Základnej umeleckej škole v Nových Zámkoch v triede Beáty Bukaiovej. Od roku 2009 študoval na Konzervatóriu v Bratislave u Mgr. art. Kataríny Dibákovej. Po absolutóriu v roku 2014 bol prijatý na Vysokú školu múzických umení v Bratislave do triedy prof. Idy Černeckej, kde od roku 2019 pokračuje už na doktorandskom stupni. Paralelne absolvoval aj ročnú stáž na Janáčkovej akadémií múzických umení v Brne u prof. Jana Jiraského. Dlhodobo sa venuje aj komornej hre na Vysokej škole múzických umení u doc. Františka Perglera.

malý plagát

Počas štúdia sa zúčastnil majstrovských kurzov v Španielsku, Maďarsku i na Slovensku, kde pracoval pod vedením významných interpretačných osobností ako Dina Yoffe, Eugen Indjic, Balázs Szokolay, Elena Richter, Zoltán Fejérvári a iní. Reprezentoval Slovensko na „Festivale mladých interpretov V4“ v Sárospataku (Maďarsko) i na súťaži maďarskej televízie „Virtuózok 2018“, kde sa prebojoval až do finále. Na medzinárodnej súťaži „ART 21“ vo Viedni získal s klavírnym triom 1. cenu. Účinkoval i v závažných projektoch Katedry klávesových nástrojov „Rachmaninov four hands”, „Pour les pianos”, „Bratislavský klavírny karneval”. V roku 2019 vystúpil v bratislavskej Redute so Slovenskou filharmóniou (dirigent Rastislav Štúr), s ktorou uviedol Klavírny koncert č. 1 Des-dur Sergeja Prokofieva. V tom istom roku v auguste získal 3. cenu na medzinárodnej súťaži „Tadini piano competition“ v talianskom Bergame. V roku 2022 vybojoval 2. miesto v kategórii profesionálov na medzinárodnej klavírnej súťaži „London Piano Competition 2022“ v Londýne.  V súčasnosti pôsobí ako interný doktorand na Vysokej škole múzických umení v Bratislave a pedagogicky i na Konzervatóriu v Bratislave.

PROGRAM
Johann Sebastian Bach / arr. Busoni: Chorál – “Ich ruf zu,Herr  dir Jesu Christ”
Ludwig van Beethoven: Sonáta č.32 op.111 c-mol, 1. Maestoso- Allegro con brio ed appassionato, 2. Arietta
Franz Liszt: Les Jeux d’Eau á la Villa d’este (Vodotrysky vo Villa d’este)
Aprés une Lecture du Dante (Danteho sonáta quasi fantázia)
Béla Bartók: Rumunské tance

Komentáre

Komentáre sú uzavreté.