GYŐRFI ANDRÁS – výstava

perexGaléria GANEVIA prináša výstavu diel umeleckého maliara, ilustrátora, grafika, výtvarného dizajnéra a spisovateľa Győrfi Andrása. Výstava potrvá do 8. 12., otvorené po – pi, 8.00 – 16.00 hod. Organizátorom výstavy je OZ Oxymoron, z verejných zdrojov ju podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín. András Győrfi sa narodil v Kaposvári.  Jeho otcom bol architekt Endre Győrfi, účastník olympijských hier 1948 v Londýne, brankár maďarskej reprezentácie vo vodnom póle.

Výtvarný talent Andrása Győrfiho sa ukázal skoro, už v deviatich rokoch vyhral na medzinárodnej súťaži detskej kresby Shankar v Indii, jeho dielo vybrali spomedzi päťtisíc kresieb.  Vyhral súťaž János vitéz v kreslení, ktorú organizoval Marcell Jankovics. Jeho učiteľmi boli maliari József Molnár a György Ruisz.

GYORFI výstava malý

 

V roku 1981 sa presťahoval do Budapešti a vyštudoval Vysokú školu technickú Ybla Miklósa, odbor architekt. Po skončení školy sa čoskoro dostal na maďarskú výtvarnú scénu a od roku 1984 jeho ilustrácie vychádzajú v rôznych médiách. V novembri 1991 prvýkrát vystavoval v galérii Mix-art. V roku 1994 s ním galéria Agora v New Yorku uzavrela ročnú zmluvu. V rokoch 1994 až 1999 bol umeleckým riaditeľom galérie Polaris v Budapešti. V priebehu rokov mal množstvo výstav, okrem iného v Londýne, Číne, Malajzii, Turecku, Španielsku a ďalších európskych krajinách. V rokoch 2009 až 2012 mal vlastnú galériu v centre Budapešti. András Győrfi je úspešným ilustrátorom kníh, jeho tvorbu uchovávajú najmä knihy pre deti a mládež. Okrem iných vytvoril aj kresby k dielam sprisovateľov  Géza Gárdonyi, Jules Verne, Pál Békés, Sándor Kányádi.  Z jeho divadelných návrhov vyniká výprava pre divadlo Šopron pre monodrámu Raymonda Fitza Simonsa s názvom Edmund Kean, kde titulnú rolu stvárnil József Székhelyi.

 

Od roku 2013 má vlastné štúdio v chorvátskom meste Rovinj. V posledných rokoch sa venuje aj písaniu. Vydal tri knihy. Dva s tematikou z Rovinja (Miénk itt a tér 1-2.), zatiaľ čo najnovšia kniha je kriminálna dráma s názvom: Öt Jó-krimi.

 

Je ženatý, otcom dvoch detí, jeho manželkou je Angéla Hegyi.

 

Komentáre

Komentáre sú uzavreté.