ZAOSTRENÉ NA VIOLU

perexVšetkých milovníkov vážnej hudby pozývame v utorok, 25. 6. 2024 o 19.00 hod. do divadelnej sály DK na posledný koncert Hudobnej jari 2024 s názvom  Zaostrené na violu. Účinkujú: Vojtech Bélu Botoš (viola) a Vladyslav Panchenko (klavír). Vstupné: 5€ / 3€ pre členov KPH. Predaj vstupeniek na mieste. Koncerty 44. ročníka Hudobnej jari a jesene z verejných zdrojov podporujú Fond na podporu umenia a Fond na podporu kultúry národnostných menšín.

Béla Botoš plagát malý

Robert Schumann: Märchenbilder Op. 113 (1851)
1. Nicht schnell
2. Lebhaft
3. Rasch
4. Langsam, mit melancholishen Ausdruck

Robert Schumann: Fantasy pieces Op. 73
1. Zart und mit Ausdruck
2. Lebhaft, leicht
3. Rash und mit Feuer

Adam Hudec: For Bélu – Alla ungharese quasi ún capriccios altro (2023)
Allegro  (Viola sólo)

Johannes Brahms: Sonata for viola and piano No. 1, F minor , Op. 120
1.Allegro appassionato
2.Andante un poco adagio
3.Allegretto grazioso
4.Vivace

unnamed

Vojtech” Bélu ” Botoš (viola) je mladým interpretom v hry na viole. Svoj vzťah k hudbe prechováva už od svojho narodenia. Pochádza z rodiny s veľkou hudobnou tradíciou. Vo svojich šiestich rokoch začal v Rimavskej Sobote študovať hru na husle. K viole prešiel ako štrnásťročný, na ktorú ho učil a s láskou viedol jeho starý otec Vojtech Botos, ktorý mu dal základy slovenskej a maďarskej ľudovej hudby. Jeho hudobné vzdelanie pokračovalo v  hry na  viole na Konzervatóriu Jána Levoslava Bellu v Banskej Bystrici v triede Mgr. art. Dušana Radiča a neskôr na Akadémii umení v Banskej Bystrici pod vedením doc. Zuzany Bouřovej ArtD. Počas štúdia má za sebou množstvo úspešných súťaží i účasť na medzinárodných súťažiach. Absolvoval rôzne medzinárodné majstrovské kurzy sólovej, komornej a orchestrálnej hry doma i v zahraničí pod vedením takých osobnosti ako napr: Prof. Jürgen Weber, Juan-Miguel Hernandez, Milan Radič, Lakatos György, Mohácsi Gyula, Veronika Lenártová  a mnoho iných. Spoluprácuje s významnými medzinárodnými umelcami ako napr.: Snétberger Ferenc, Denis Kozhukin, Pavel Šporcl, Róby Lakatos, Hosszú Géza-Legocky, Matej Arendárik, Konstantin Ilievsky, Jánoška ansamble, Manuša ansamble. V súčasnosti je členom Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu a vyhľadávaným violistom nielen v klasickej hudbe, ale aj v iných hudobných žánroch ako  slovenský a maďarský folklór, ktorý prezentuje v rôznych zoskupeniach s významnými interpretmi doma i v zahraničí na medzinárodných pódiách a i na CD nosičoch.

IMG_1399

Vladyslav Panchenko (klavír) absolvoval hru na klavíri na Glinkovom Konzervatóriu v Dnipropetrovsku (Ukrajina) pod pedagogickým vedením Novosiolovy Galiny Alexandrovny a Novak Valentiny Alexandrovny. Pokračoval v štúdiu hry na klavíri a organe na Glinkovej Akadémii v Dnipropetrovsku (Ukrajina). V rokoch 2019-2021 absolvoval magisterské štúdium na Glinkovej Akadémii v Dnipri (Ukrajina), a v rokoch 2020-2022 absolvoval magisterské štúdium na Akadémii umení v Banskej Bystrici, na Fakulte múzických umení v odbore klavír pod pedagogickým vedením prof. Mariána Lapšanského. Bol aktívnym účastníkom viacerých majstrovských kurzov s poprednými klavírnymi osobnosťami ako A. Jasinsky (Poľsko), J. Kot (Ukrajina), T.Gabeiras (Španielsko-Nemecko), A. Zverbite (Litva) a iní. Zúčastnil sa viacerých súťaží a festivalov, kde získal početné ocenenia, medzi inými Grand Pri a cenu za najlepší výkon skladby ukrajinského autora v štátnej súťaži komorného majstrovstva v Dnipropetrovsku (2010), 1. cenu na medzinárodnej klavírnej súťaži pre sólistov s orchestrom v Mariupole (2016), cena Adriana Kromki a cena za najlepší výkon koncertu s orchestrom na medzinárodnom klavírnom festivale „Beščady bez hraníc“ v poľskom Sánku (2022) a ďalšie. Vladyslav Panchenko sa aktívne venuje koncertnej činnosti ako sólista i komorný hráč. Je vyhľadávaným korepetítorom vokálnych sólistov i inštrumentalistov. Okrem Slovenska a rodnej Ukrajiny koncertoval v Poľsku a Nemecku,. Spolupracoval so symfonickým orchestrom Mariupolskej komornej filharmónie a symfonickým orchestrom Ľvovskej muzikálovej akadémii. Vo svojom repertoári sa zmeriava predovšetkým na diela Ludwiga van Beethovena, Frederika Chopina, Franza Liszta, Sergeja Rachmaninova, Sergeja Prokofieva a rád popularizuje tvorbu ukrajinských a slovenských skladateľov.