Repríza drámy Piliny v podaní rimavskosobotských hercov

pilinyperex.jpgDivadlo Pictus a Mestské kultúrne stredisko Vás pozývajú v piatok, 16. apríla  o 19:00 hod. do divadelnej sály Domu kultúry v Rimavskej Sobote na reprízu predstavenia s názvom Piliny. Režisérske a dramaturgické spracovanie absurdnej drámy autora Rudolfa Skukálka si ako svoju bakalársku prácu zvolila Dana Turanská, poslucháčka Akadémie umení v Banskej Bystrici. V divadelnom predstavení, ktoré vzniklo v spolupráci Divadla Pictus pri MsKS v Rimavskej Sobote a Fakulty dramatických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici, sa predstavia aj herci z Rimavskej Soboty.


„Je to predstavenie o našej vnútornej slobode a neslobode, o tom, v čom spočíval aj minulý režim. Mohli sme odtiaľto odísť ale nemohli by sme sa vrátiť. Myšlienka hry je však aktuálna aj dnes, pripomína väzenie v našich hlavách a v našom rozhodnutí žiť slobodne alebo neslobodne. Ľudia sa svojim vlastným strachom dokážu viac uväzniť, ako ich uväzní systém,“ hovorí v krátkosti o Pilinách Marian Lacko. Druhá repríza je naplánovaná na záver apríla v Banskej Bystrici.

piliny_400.jpg

Rudolf Skukálek (20. augusta 1931 – 26. júl 2008) bol významný dramatik, hudobný skladateľ, básnik a redaktor Slobodnej Európy v čase komunizmu. Od roku 1968 žil v emigrácii, čo spôsobilo zákaz akejkoľvek prezentácie jeho tvorby. Bol všestranným umelcom, známy je napríklad aj ako autor textu piesne Zvonky Zvoňte, ktorú nahrala skupina Prúdy.

Divadlo PICTUS pri MsKS v Rimavskej Sobote vzniklo na jeseň v roku 1988 z iniciatívy Mariana Lacka. Tvorili ho študenti miestnych stredných škôl. Divadlo pracovalo nepretržite do roku 1997, odvtedy pracuje občasne, väčšinou tiež s mladými adeptmi divadelného umenia z Rimavskej Soboty a okolia. Niektorí z nich v čase spolupráce na inscenáciách boli alebo sú študentmi VŠMU v Bratislave, či Akadémie umení v Banskej Bystrici.

piliny_plagat.jpg

Komentáre

Komentáre sú uzavreté.