Ekotopfilm – Envirofilm 2016

13346920_1234036266636777_3820175492441778459_nMedzinárodný filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm 2016 mieri do Rimavskej Soboty! Kvalitné dokumenty zaoberajúce sa problematikou trvalo udržateľného rozvoja, či ochrany životného prostredia, si budete môcť pozrieť už v stredu, 12. 10. od 17.00 – 21.30 hod. v rimavskosobotskom Kine Orbis. Festivalový deň však štartuje už doobeda (8.30 – 12.30 hod.) programom pre základné a stredné školy, prostredníctvom ktorého budú môcť žiaci hravou formou načerpať nové vedomosti. Súčasťou podujatia bude aj prednáška na tému „Všetko, čo ste chceli vedieť o odpadoch“. Vstup na jednotlivé projekcie je voľný. Podrobný program nájdete v texte.

17.00 ŠPINAVÉ ZLATO
DE / 29’ / CZ DABING

V obchode so zlatom má Švajčiarsko vedúce postavenie na trhu. Štyri najväčšie rafinérie zlata sú práve vo Švajčiarsku. Hlavným obchodným argumentom je záruka, že zlato pochádza z nespochybniteľných zdrojov. Ale pochybnosti stále sú. Peru je jedným z najdôležitejších dodávateľov zlata pre švajčiarske rafinérie. Aký pochýbný je vlastne celý medzinárodný biznis zo zlatom?

17.35 JEDOVATÉ PODOZRENIE – ETHOXYQUIN A JEHO STOPY
DE / 45’ / SK DABING

Ethoxyquin je konzervant používaný v krmivách, ktorý sa dostáva do ľudského organizmu cez mäso, ktoré konzumujeme. Vplyvy tejto látky nie sú dobre známe. Ale to, čo doposiaľ vieme je alarmujúce. Špeciálny test, ktorý je unikátny a jedinečný dokazuje prítomnosť tejto chemickej látky v materskom mlieku a ľudskom tukovom tkanive. Ďalšia štúdia dokazuje, že poškodzuje genetický materiál. A čo si o tom myslia úrady a výrobcovia krmív?

18.25 DISKUSIA: VŠETKO, ČO STE CHCELI VEDIEŤ O ODPADOCH
SK / 45’

Čo prináša nový zákon o odpadoch? O dopadoch nezodpovedného nakladania s odpadom, nových vyhláškach, nových trendoch v odpadovom hospodárstve a recyklácii na Slovensku nám porozprávajú a zodpovedia naše otázky odborníci na slovo vzatí. Hostia: NATUR-PACK, a.s.

19:15 AKO SA ZRODIL PRALES
AT / 52’ / SK DABING

Film, ktorý vznikal tri roky, odhaľuje veľmi zložité partnerské vzťahy medzi rastlinami, hmyzom a živočíchmi, ako aj evolučnú kreativitu a inteligenciu stromov. Úžasné zábery nás prenesú hlboko do odľahlých lesov rakúskeho národného parku Kalkalpen. Je to najrozľahlejšia divočina v Alpách. Človekom nerušená divoká príroda je už takmer štvrť storočia v rukách dramatického cyklu rastu a rozkladu, ktorý neochvejne vládne tejto jedinečnej krajine.

20:15 ULIN
UK / 17’ / CZ DABING

Rýchlosť, akou sa posledných päťdesiat rokov lynčujú bornejské nížinné pralesy nemá obdoby. Domorodá komunita Dayak žije v absolútnej harmónii s neuveriteľnou biodiverzitou prírody, v centre tak veľmi ohrozených stromov ulin, ktorých drevu sa tiež vraví „železné drevo‘‘. Ťažobné spoločnosti, ktoré zničili značnú časť krehkej biodiverzity, sa zatiaľ darí držať na uzde, ale lesy ohrozuje nová hrozba – plantážne spoločnosti.

20:35 MIKROPÔROD
UK / 59’ / SK DABING

Dvanásť svetových vedeckých kapacít sa pozerá cez mikroskop na pôrod celkom iným spôsobom. Ozrejmujú dôležitosť nášho mikrobiómu, triliónu baktérií, ktoré obývajú naše telo. Film odhaľuje najnovšie výskumy, ktoré tvrdia, že existuje veľmi úzke okno na optimálne „zasiatie a vyživenie“ mikrobiómu novorodenca. Toto okno sa týka pôrodu. Ak ho prepasiete, dôsledky môžu byť viditeľné neskôr na celoživotnom zdravotnom stave našich detí, či ďalších generácií.

ekotopfilm-plagat