Bažant Kinematograf opäť v Rimavskej Sobote

perexový obrázokFilmové autobusy Bažant Kinematograf sa už po pätnásty raz vydali na cestu po Slovensku. Do 3. septembra navštívia 29 slovenských miest a divákom privezú kolekciu ďalších piatich celovečerných slovenských a českých filmov. Tradičnou zastávkou bude aj tento rok Rimavská Sobota. Od 24. – 27. 8. sa na Hlavnom námestí budú premietať štyri kvalitné snímky českej a slovenskej kinematografie: Baba z ľadu, Sedem zhavranelých bratov, Učiteľka a Teória tigra. Premietanie začína každý večer o 20.30 hod. Vstup je zdarma. Tešíme sa na Vás.

BK s pivom
Baba z ľadu
24. august, 20:30 hod.
Komédia o tom, že nikdy nie je neskoro vziať život do vlastných rúk v hlavnej úlohe s vynikajúcou Zuzanou Krónerovou. Po stretnutí s otužilcom Broňom začína ovdovelá šesťdesiatnička Hana pozvoľna meniť svoj stereotypný život, ktorý sa dovtedy krútil výhradne okolo jej synov, neviest a vnúčat. Zatiaľ čo ona prežíva love story, tradičné víkendové obedy v rodinnej vile strácajú na idylickosti a postupne vypláva na povrch, že každý zo zúčastnených má nejaké tajomstvo. Haniným nečakaným spojencom sa stáva vnuk Ivanko, ktorý si zamiloval nielen svojrázneho Broňa, ale aj jeho sliepku Adelu a komunitu otužilcov na brehu Vltavy. Príbeh odkrýva neľahké vzťahy medzi tromi generáciami a ukazuje nádej, s ktorou je možné vytvoriť si život podľa vlastných predstáv v akomkoľvek veku. Film otváral tohtoročný 24. MFFK Febiofest v Bratislave a v apríli získal cenu za najlepší scenár v kategórii zahraničných filmov na newyorskom filmovom festivale Tribeca.

baba z ledu

Sedem zhavranelých bratov
25. august, 20:30 hod.
Všetko, čo sa povie, či je pravda, ktovie…? Bolo raz jedno kráľovstvo, kráľovská rodina či čarodejnica z lesa, o ktorých by sa dalo veľa rozprávať. Príbehov by mohlo byť tisíc, ale len tento je o slovách, ktoré môžu byť silnejšie než meč, jedovatejšie než hadie pohryznutie, no aj cennejšie než zlato a drahokamy. O slovách, ktoré treba vysloviť veľmi opatrne… A práve sem, do mnohých zamotaných príbehov, sa jedného dňa narodila Bohdanka, ktorej vyrieknutá kliatba premenila jej sedem urastených bratov na havranov. Odvážna dievčina sa rozhodne, že ich zachráni. Môže to však urobiť len ona sama podľa rád starej bylinkárky. Natrhať žihľavu, urobiť z nej priadzu a ušiť sedem košieľ pre svojich sedem zhavranelých bratov. Kým však kliatbu zlomí, stretne mnohých, ktorí jej budú stáť v ceste a mnohých, ktorí ju budú na ceste k vyslobodeniu bratov sprevádzať. Rozprávka na motívy Pavla Dobšinského má na konte tri České levy (výprava, kostýmy, masky), dve Slnká v sieti (výprava, masky) a viacero ocenení z medzinárodných festivalov.

sedem zhavranelých bratovv

Učiteľka
26. august, 20:30 hod.
Učiteľka, na akú sa nezabúda, v podaní excelentnej Zuzany Mauréry. Príbeh filmu sa odohráva 80. rokoch minulého storočia. V istej predmestskej základnej škole sa riaditeľka s rodičmi detí jednej z tried stretáva na rodičovskej schôdzke a spolu hľadajú spôsob, ako sa zbaviť triednej učiteľky. Počas stretnutia postupne vychádza najavo, ako si učiteľka, na prvý pohľad milá a láskavá, podrobuje rodiny svojich žiakov a rafinovane manipuluje celým okolím. Tento nadčasový a stále aktuálny príbeh je inšpirovanými skutočnými udalosťami a hovorí o sile ľudského charakteru. Mohol by sa odohrať kdekoľvek a kedykoľvek, pretože skorumpovanosť a vypočítavosť vládnu svetom neustále. Film mal svetovú premiéru na minuloročnom MFF Karlove Vary, kde Zuzana Mauréry získala Krištáľový glóbus pre najlepšiu herečku. Na konte má aj štyri Slnká v sieti (réžia, ženský herecký výkon, scenár, filmová hudba) a patrí mu tiež historicky prvá divácka cena Slnko v sieti. Film získal významné ocenenia aj na medzinárodných filmových festivaloch a s úspechom sa premieta po celom svete.

ucitelka

Teória tigra
27. august, 20:30 hod.
Aj skrotení muži môžu zdivieť. Ako? Veterinár Jan má toho akurát tak dosť. Poslednou kvapkou je pre neho smrť svokra, ktorému tiež došli sily a trpezlivosť. Babička totiž vždy rozhodovala o jeho živote, starobe a nakoniec aj o tom, ako a kde bude pochovaný. Nerešpektovala jeho priania a túžby v dobrej viere, že ona sama vie, čo je pre neho najlepšie… Janovi dochádza, že je na tej istej ceste ako svokor. Jeho žena má rovnakú stratégiu „výchovy“ a je presvedčená, že za šťastie svojho muža zodpovedá výlučne ona. Preto mu jedného dňa napadne, ako sa môže oslobodiť a získať späť vládu nad svojím životom. Ide o veľmi netradičný spôsob, pre ktorý sa mu stal inšpiráciou jeden z jeho pacientov, papagáj s podozrením na Alzheimera. Jan sa vydáva na cestu za naplnením svojich snov, ktorej súčasťou sú stádo kôz aj kráv, psychiatrický ústav, plavba na plti i život na lodi. Film sa stal vlani tretím najnavštevovanejším premiérovým filmom v Českej republike. Vyniká v ňom Jiří Bartoška, ktorý si tento rok prevzal cenu Český lev za mimoriadny prínos českej kinematografii.

teoria tigra

Komentáre

Komentáre sú uzavreté.