Ľudová hudba Ďatelinka z Podpoľania

Ďatelinka perexKultúrne leto HOT ART spestrí ľudová hudba Ďatelinka z Podpoľania. Pozývame Vás vo štvrtok, 24. 8. 2017 o 18.00 hod. na nádvorie Čierny orol na koncert ľudovej hudby Ďatelinka s primášom Ondrejom Molotom, speváckymi zložkami i sólistami. Zelený štvorlístok oddávna v ľudovej tradícii symbolizuje šťastie a veru že to bol šťastný krok pre tých Detvanov, ktorí boli pri zrode Ďatelinky v roku 1971 – lebo toto úspešné muzikantské zoskupenie, nadväzujúce na  tradície podpolianskych sláčikových muzík patrí aj dodnes medzi najtypickejšie, najpozoruhodnejšie na Podpoľaní, aj na celom Slovensku a v zahraničí. Vstupné: 4€, predaj vstupeniek v TIC a MsKS.


Prvými a zakladajúcimi členmi Ďatelinky boli: Ondrej Molota / husle, Alexander Ugler / kontrabas, Jožko Berky Hájka / viola / kontry a k nim sa v krátkom čase pripojili Jozef Mackov / harmonika aj cimbal a huslisti Ján Klimo a Ing. Jozef Berky.

ĎATELINKA_
Odvtedy detvianskym potokom pretieklo veľa vody a v Ďatelinke sa vystriedalo veľa dobrých muzikantov. Z pôvodnej zostavy už zostali iba Ondrej Molota a Alexander Ugler (momentálne neúčinkuje) ale k nim sa postupne pripojili mladší nasledovníci – huslisti Pavol Vilhan a Pavol Chlebničan, cimbalisti Július Deme a Peter Paprčka, violisti Milan Hronček, Dezider Kováč, Július Felbaba a Slavomír Šurina, harmonikár Robert Kanda a ďalší…

Duša fujary
Ďatelinka od roku 1971 spolupracovala s Folklórnou skupinou v Detve pod vedením Veroniky Golianovej, so ženskou speváckou skupinou nahrala niekoľko piesní s rozhlasovom štúdiu v Banskej Bystrici, s Folklórnym súborom DETVA pod umeleckým vedením choreografa Ing. Vladimíra Polívku spolupracovala do roku 1986.

foto
Doprevádzala detských interpretov v speve ľudových piesní – Spievanky pod Poľanou-20 ročníkov, od roku 1972 spolupracovala s detským folklórnym súborom DOLINA zo Slatinských lazov pod vedením manželov Šoucovcov, doprevádzala spevákov na detských speváckych súťažiach -Spievanky pod Vartovkou v Krupine-10 ročníkov, Spievaj si vtáčatko v Kriváni 15 ročníkov, Spievanky pod Pohanským vrchom v Stredných Plachtinciach – 5 ročníkov, Zlatá guľôčka v Lučenci, Slávik Slovenska vo Zvolene- 5 ročníkov.

Duša fujary 3
Nahrala mnoho gramofónových platní , natočila televízne relácie- Naša naj, Podpolianska mlaď, A pri tom speve… účinkovala vo filmoch: Pacho-Hybský zbojník, Katera, Povstalecká história, v opere Návrat, vydala celkom 15 profilových CD nosičov a Ondrej Molota so spoluautormi vydal aj knihu Ďatelinka – legendárna muzika spod Poľany – príbehy, spomienky, vyznania a výber piesní od jej zrodu po dnešok.
Dalo by sa ešte spomenúť veľa ďalších aktivít, ktoré Ďatelinka za svoje 45-ročné putovanie s ľudovou piesňou a tancami absolvovala- reprezentovala slovenské ľudové umenie v celej Európe- Maďarsko, Bulharsko, Srbsko, Rusko, Poľsko, bývalá NDR, Nemecko, Francúzsko, Švédsko, Taliansko, Rakúsko a dostala sa aj na čierny kontinent, do Alžíru.

Komentáre

Komentáre sú uzavreté.