Výstava fotografií Vojtecha Hanka

hank perexV galérii GANEVIA vystavujeme fotografie rodáka z Rimavskej Soboty Vojtecha Hanka. Výstava s názvom „Od analógu k digitálu, z Gemera do sveta“ bude v Dome kultúry sprístupnená do 4. 12. 2017. Je retrospektívou amatérskej fotografickej tvorby autora, postihujúcou jeho vývoj od žánrovej fotografie cez fotografie krajiny a jazzu až po sociálne štúdie života. Otvorené: Po – Pia, 8.00 – 16.00 hod. Vstup zdarma.

hank plagát malý

Ing. Vojtech Hank
Piešťany  –  Veľké Orvište

Vyštudoval Slovenskú vysokú školu technickú v Bratislave.  Amatérsky fotograf, člen Fotoklubu v Piešťanoch, hudobný nadšenec, milovník avantgardného jazzu a starého rocku. Fotografia a hudba ho nikdy neživila, je však jeho životnou orientáciou a celoživotnou cestou.

Vojtech Hank fotografuje od roku 1975, vo Fotoklube Piešťany pracuje od roku 1978. Začiatkom 80-tych rokov spracoval portfólio „Krajina“ v náklade 30 kusov.

V oblasti fotografie hudby a jej protagonistov nie je nováčikom. Téme sa venuje od roku 1979. Portfólio „Jazz vo fotografii“, v počte 30 kusov, spracoval v dobe, keď to nebola bežná prax. Dnes by sa to označilo visačkou “handmade“ z dôvodu, že sa fotografie spracovávali ručne, chemickou cestou v tmavej komore.

Od roku 2006 každoročne v náklade cca 8 kusov vytvára portfólio s jazzovými fotografiami z koncertov realizovaných počas daného roku. Každé portfólio obsahuje okolo 100 fotografií. Časť z nich tvoria zábery z  koncertov International Jazz Piešťany.

V spolupráci s IJP posledné roky vznikal aj tlačený kalendár z jazzových koncertov konaných v Piešťanoch. Autor posledné dva roky vydal veľké kalendáre s originálnymi fotografiami jazzových umelcov koncertujúcich v Strednej Európe.

Mimo vlastnej fotografickej tvorby je pozitívne hodnotená  aj jeho organizátorská aktivita, či už vo výbore fotoklubu, alebo ako jeho predseda. Známy je tiež prezentáciami jazzu v programoch Jazzklubu Piešťany. Revue Piešťany na jar roku 2010 zverejnila jeho obsiahly fotografický profil.

Fotografické aktivity

Oblasť fotografie s jazzovou témou – Autorské výstavy a iné autorské projekty
– Jazz vo fotografii – centrálny vysokoškolský klub SZM Bratislava–december 1982 (V- klub)
– Jazz vo fotografii – Galéria mladých MsV SZM – marec 1983, Piešťany
– Jazz roku 1983 – Galéria mladých MsV SZM – máj 1984 Piešťany
– Výstava fotografií spojená so 4. Jazzovým festivalom Gottwaldov – september 1984
– Jazzové fotografie, KINO Pohraničník Bratislava – 1985
– Jazzové fotografie Vojto Hank, Dom kultúry ROH PRAMET, Šumperk – apríl 1988
– Jazz vo fotografii – výstava fotografií spojená s Česko-slovenským jazzovým víkendom v Uherskom Hradišti – júl, august 2002
– Stála výstava fotografií jazzu v dabingovom štúdiu EXCELLENT Bratislava – 2004
– PARK FOTO september 2006 až 2014 jednodňová výstava fotografii v exteriéri
– JAZZ vo fotografii – samostatná autorská výstava v rámci Slávností fotografie Piešťany – november 2006
– Jazz vo fotografii – výstava fotografii spojená s Česko-slovenským jazzovým víkendom v Uherskom Hradišti – júl, august 2008
– JAZZ zblízka – samostatná autorská výstava v rámci Slávností fotografie Piešťany – október 2008
– Jazz vo fotografii Vojtech Hank, samostatná výstava 64 fotografii v priebehu trvania Bratislavských jazzových dní, október 2009. Vydanie jazzovej pohľadnice k výstave.
– Portfóliá Jazz vo fotografii Vojtech Hanka každoročne 2006 až 2014
– november 2014 – 3 výstavy v Piešťanoch – Dom umenia, Kursalón, Piešťanské informačné centrum  – spolu 120 jazzových fotografií k 10 – tému výročiu činnosti International Jazz Piešťany
– Veľká autorská výstava 150 fotografii v Galérii Fontána – november 2015

Ostatná tvorba – najväčšie úspechy
– 1 cena za krajinu v Západoslovenskom kraji v roku 1980 a 1982
– účasť fotografii na celoslovenskej výstave AMFO Martin 1982 – 2 fotografie
– účasť fotografii na celoslovenskej výstave STROM v roku 2010 – 2 fotografie
– 1. cena vo fotosúťaži Fotokursalon Piešťany v roku 2013 – 6 fotografií

Komentáre

Komentáre sú uzavreté.