MLÁDEŽ SPIEVA 2018

plagát MS 2018 perexRimavskú Sobotu znovu navštívia spevácke zbory z celého Slovenska. Po dvoch rokoch sa do mesta vracia 49. ročník  celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky mládežníckych speváckych zborov Mládež spieva 2018, ktorá sa uskutoční  10. – 12. 5. 2018 v Dome kultúry. Súčasťou programu bude slávnostný koncert hosťujúcich zborov (10.5. o 19.00 hod. rímskokatolícky kostol), súťažný koncert víťazov krajských kôl, vzdelávacie podujatia pre dirigentov i členov speváckych zborov a iné sprievodné aktivity.

Podujatie bude oficiálne otvorené vo štvrtok 10. mája o 19.00 hod. slávnostným otváracím koncertom. Na koncerte sa predstaví zahraničný detský spevácky zbor RADOST PRAHA pod vedením dirigenta Jana Pirnera a víťaz súťaže Mládež spieva z roku 2016 – Dievčenský spevácky zbor Cambiar La Música z Pohronskej Polhory.

koncert kostol MS malý

V piatok sa v rámci súťažnej časti predvedie päť speváckych zborov z rôznych kútov Slovenska, ktoré na celoštátnu súťaž postúpili z Prešovského, Košického, Nitrianskeho a Trnavského kraja. „Repertoár súťažných zborov bude zložený z tvorby domácich i zahraničných skladateľov, ale predovšetkým z tvorby slovenských skladateľov Eugena Suchoňa a Bartolomeja Urbanca, ktorých jubileá si tento rok pripomíname,“ povedala Dominika Semaňáková z Národného osvetového centra.

program MS malý
Výkony súťažiacich zborov bude posudzovať odborná porota zložená z odborníkov z oblasti zborového spevu na čele s profesorkou Blankou Juhaňákovou. Okrem súťažného programu tento rok na spevákov a dirigentov čakajú dva workshopy. Prvý workshop pre členov speváckych zborov bude viesť hosťujúci dirigent Jan Pirner a bude sa venovať úpravám českých ľudových piesní. Druhý workshop bude určený predovšetkým dirigentom speváckych zborov a pod vedením lektorky a dirigentky Moniky Bažíkovej budú spoločne preberať súčasné trendy v zborom speve. Vyvrcholením celoštátnej súťažnej prehliadky bude slávnostné vyhodnotenie výsledkov a záverečný galakoncert, na ktorom sa predstavia všetky spevácke zbory vrátane českého hosťa.

Podujatie Mládež spieva umožňuje najlepším mládežníckym zborom na Slovensku koncertovať pred odborníkmi i širokou verejnosťou, čo pomáha zvyšovať ich umeleckú úroveň. Členovia zúčastnených zborov prostredníctvom tejto súťaže získavajú cenné vedomosti z oblasti zborového spevu a učia sa svojím spevom vnímať krásu hudby. Vyhlasovateľom a odborným garantom 49. ročníka celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky detských speváckych zborov Mládež spieva 2018 je Národné osvetové centrum z poverenia Ministerstva kultúry SR. Záštitu nad podujatím prevzala ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová. Organizátorom podujatia je Mestské kultúrne stredisko v Rimavskej Sobote. Podujatie je podporené z finančných prostriedkov Fondu na podporu umenia. Mládež spieva 2018 sa uskutoční v rámci Roka zborového spevu.

Komentáre

Komentáre sú uzavreté.