Ľudové mladistvá inšpirujú ľudovky

Ľudové mladistvá perexBratislavská hudobná formácia Ľudové mladistvá priniesla niečo úplne nové na hudobnú scénu a od prvej chvíle zaujala netradičným spracovaním folklórnych skladieb, skĺbených s prvkami jazzu a ďalších hudobných smerov. Ojedinelou šou spestrí a uzavrie náš Sobotský Jazztival vo štvrtok, 13. 9. 2018 o 20.00 hod.  na nádvorí Čierneho orla. V prípade chladného a nepriaznivého počasia sa koncert uskutoční v Dome kultúry. Vstupné: 7€, predaj vstupeniek v MsKS, TIC a na mieste.


Hudobný projekt Ľudové mladistvá, ktorý spája prvky folklóru, jazzu, vážnej a energickej modernej hudby, vznikol iba pred dvoma rokmi. Fúzia zdanlivo nesúrodých prvkov je v aranžmánoch skladateľa a klaviristu Martina Majla Štefánika ojedinelá a zaujímavá hudobná novinka. Jeho skladby svojim jedinečným rukopisom prinášajú invenčný prístup k spracovaniu ľudových piesní.

Ľudové mladistvá malý
Deväťčlenná skupina okamžite po svojom vzniku vzbudila záujem širokej verejnosti. Za necelý rok svojho pôsobenia mala už na svojom konte niekoľko ocenení. V roku 2016 získala Objav roka Radio Head Awards, na Bratislavských jazzových dňoch tri ceny v súťaži Nové tváre slovenského jazzu za presvedčivý kolektívny výkon, za originálne spracovanie slovenského folklóru a inštrumentálny výkon bubeníka. Vlani dostala kapela medzinárodnú cenu Jazz Fruit v Prahe a na Bratislava Jazz Days Winners B-stage. Ľudové mladistvá vystúpili na významných festivaloch, ako sú POHODA, Bratislavské jazzové dni, Openjazzfest a iných. Kapela si zahrala aj v súťaži Zem spieva, samostatne v Chart show, Krištáľové krídlo a pod.
Zoskupenie Ľudové mladistvá tvoria profesionálni hudobníci. Väčšina členov kapely sa hudbou aj živí. Martin Majlo Štefánik študoval na bratislavskom konzervatóriu kompozíciu a klavír. Okrem iného spolupracuje s hudobníkmi ako Emma Drobná, Celeste Buckingham, Majk Spirit či H16. Jakub Kačic hrá na bicích od detstva, v USA absolvoval kurz na Berklee a aktuálne pokračuje v štúdiu na JAMU v odbore jazzová interpretácia. Jozef Madola pôsobil ako basgitarista v zoskupení A.M.O. Neskôr rozbiehal projekt Solid Move, okrem iného hrá v kapele General Foxx, kde sprevádza raperov z H16, Boy Wonder, Separ & DMS a ďalších. Huslista Ján Kružliak ml. študoval klasickú hudbu na Royal Academy of Music v Dánsku. Aktívne sa venuje rôznym hudobným štýlom – počnúc klasickou hudbou až po elektronickú v spolupráci s rôznymi DJmi (Jimmy Pé, Dj Mathew, Velvet Sky) a experimentálnu hudbu s použitím efektov a ,,loopovaním“ vlastnej hry naživo v reálnom čase. Peter Leto patrí k mladej talentovanej generácii hráčov na cimbal a zoskupenie dopĺňajú 4 speváčky – Diana Minarovičová, Terézia Jarošová, Nina Kollárová a Mária Nagyová, ktoré sa ľudovej piesni venujú od detstva.
Sobotský Jazztival prinieslo do nášho mesta Mestské kultúrne stredisko po prvýkrát.  Festival sa uskutočňuje v spolupráci so SOŠOS, mediálnymi partnermi, s finančnou podporou z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia, firmy Automax, Teatro, HR 2008 Consulting s.r.o., Jána Jurkemika ml. a iných miestnych podnikateľov.

Komentáre

Komentáre sú uzavreté.