Rimavskosobotské ochotnícke divadlo oslavuje storočnicu

Perex BoniRimavskosobotskí ochotníci si tento rok pripomenú 100 rokov od uvedenia prvej ochotníckej hry v slovenskom jazyku v našom meste. Pri tejto príležitosti pripravili divadelný festival s názvom 100 rokov slovenského ochotníckeho divadla v Rimavskej Sobote, v rámci ktorého vystúpia so svojimi aktuálne naštudovanými inscenáciami. Uvidíme tak 12 predstavení v podaní detí i dospelých ochotníkov momentálne pôsobiaci v divadelných súboroch pri ZUŠ a MsKS.  Vyvrcholením projektu bude premiéra pôvodnej prvej hry Nežné príbuzenstvo

upravená pre súčasnú ochotnícku scénu v Rimavskej Sobote. Hra nemeckého autora Rodericha Benedixa: Nežné príbuzenstvo bola uvedená 14. 2. 1920. Preložil ju J. F. Rimavský, rodák z nášho regiónu Malohont. Naštudujú ju miestne ochotnícke súbory Divosud a Havran, pod vedením Mgr. Mariana Lacka a PhDr. Ľubomíra Šárika, divadelného teoretika a dramaturga.

Zároveň pripravujeme vydanie publikácie, ktorá bude 100 ročnú históriu ochotníckeho divadla mapovať. Projekt z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia. Festival uskutočňujeme pri príležitosti Roku slovenského divadla 2020.

100 rokov DivRS_logo malé

 

Prvá inscenácia, ktorá celý festival otvorí, bude v utorok, 16. 9. o 14.00 hod. ekologická bábkohra pre deti „Boni a čierny snehuliak“. Bábkarský súbor dospelých BADIDO ju koncom minulého roka uviedol pri príležitosti 30.  výročia založenia súboru. Inscenáciu pre deti „Boni a čierny snehuliak“ podľa rozprávok Jána Uličianskeho Snehuliacke ostrovy pre bábkové divadlo upravil Peter Palik a pre potreby BS Badido prepísal Ľubo Šárik. V predstavení si zahrajú rimavskosobotskí ochotníci: Terka Maksi, Roman Čarnoký, Naďa Garayová, Miroslav Kopec a Hela Chrenková.

O hre
Hlavnou hrdinkou príbehu je dievča bez domova, tuláčka Boni, ktorá si postaví malého snehuliaka aj napriek tomu, že sa planéta otepľuje. Ráno však zistí, že sa jej snehuliačik stratil a zalarmuje všetkých svojich tuláckych kamarátov a rozhodnú sa ísť snehuliačika hľadať. Pravdepodobne sa odplavil po rieke do mora na ľadovej kryhe. Jediný, kto môže Boni pomôcť, je starý námornícky kapitán Vykuk. Ten sa najprv zdráha, pretože je dôchodca, má reumu a kapitánske remeslo zavesil dávno na klinec. No Boni a tuláci ho presvedčia a napokon sa vydajú na dobrodružnú plavbu za strateným snehuliačikom. Ale aké je ich prekvapenie keď zistia, že sa celá rozprávková krajina zmenila. A k týmto zmenám sme prispeli my, ľudia. Na svojej púti stretnú rôzne rozprávkové bytosti a dozvedia sa veľa nového. Ale ich najväčším poznaním je skutočnosť, že spoločnými silami musíme našu planétu Zem zachrániť.  A aké tajomstvo im prezradí Yety? O tom sa dozviete z našej bábkovej inscenácie.

100RokovDivadla - Poster malý
PROGRAM FESTIVALU:
16. 9. o 14.00 / Bábková sála DK
BS Badido: BONI A ČIERNY SNEHULIAK

5. 10. o 10.00 a 17.00 / Divadlo Havran
DDS Výprask: CISÁROVE NOVÉ ŠATY

6. 10. o 10.00 a 17.00 / Divadlo Havran
DDS Facka: ČAROVNÁ LAMPA

7. 10. o 10.00 a 17.00 / Divadlo Havran
DDS Uško: SEDEMFAREBNÝ KVIETOK

8. 10. o 10.00 a 17.00 / Divadlo Havran
DDS Dve facky: SNEHOVÁ KRÁĽOVNÁ

17. 10. o 19.00 / Divadlo Havran
Divadlo Alterna: VÝKRIK

21. 10. o 19.00 / Divadlo Havran
Divadlo Havran: ŠPANIELSKA NOC

28. 10. o 19.00 / Bábková sála DK
DS Divosud: MATKA

5. 11. o 19.00 / Divadelná sála DK
DS Divosud: VARIÁCIE NA GOGOĽOVU ŽENBU

7. 11. o 15.00 / Divadlo Havran
Divadlo Alterna:O LENIVOM DRAKOVI BAKUĽOVI

27. 11 o 19.00 / Divadlo Havran
Divadlo Havran: ŽOBRÁCI

5. 12. o 15.00 / Divadlo Havran
Divadlo Havran: HLÚPY KUBO

12. 12. o 17.00 / Divadelná sála DK
DS Divosud, BS Badido, Divadlo Alterna a Divadlo Havran: NEŽNÉ PRÍBUZENSTVO

Zmena programu vyhradená.

Komentáre

Komentáre sú uzavreté.