Husľový recitál Imricha Farkaša

perexVšetkých návštevníkov koncertov vážnej hudby pozývame v utorok, 11. 5. o 18.00 do divadelnej sály DK na husľový recitál Imricha Farkaša, ktorým odštartujeme 41. ročník Hudobnej jari. Náš vystupujúci hosť sa stal už ako sedemročný absolútnym víťazom súťaže „Prešporský Paganini“ a je laureátom viacerých významných medzinárodných súťaží. Na klavíri ho bude sprevádzať Pavol Farkaš. Tešíme sa na stretnutie s Vami. Koncert z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Vstupné: 3 € /2 € pre členov KPH. Predaj vstupeniek na mieste.

Fritz Kreisler: Prelúdium and Allegro (Viedeň, 1875 – New York, 1962)
Huslista, hudobný skladateľ. Už ako trojročný vedel čítať noty. Ako sedemročný sa stal najmladším študentom viedenského konzervatória a ako deväťročný sa predstavil pred verejnosťou ako sólista. Od 1933 žil v Paríži, počas 2.SV emigroval do Ameriky.

César Franck: Violin Sonata (Liège, Belgicko, 1822 – Paríž, 1890)
Hudobný skladateľ a organista. Ako dvadsaťročný napísal niekoľko komorných skladieb, operu, oratórium, a potom dvadsať rokov vôbec neskladal. V týchto rokoch sa vypracoval na vynikajúceho organistu a stal sa majstrom v improvizácii. Slávnu Sonátu pre husle a klavír A dur napísal v 63 rokoch.

Gabriel Fauré: Après un rêve (Pamiers, Francúzsko, 1845 –  Paríž, 1924)
Hudobný skladateľ, organista a pedagóg. Mal výnimočné nadanie. Vďaka priateľstvu s vplyvným francúzskym skladateľom  Saint-Saënsom sa začlenil do parížskeho hudobného života. Vo Weimare sa stretol s Lisztom. Medzi jeho študentov patril aj jeden z najvýznamnejších francúzskych skladateľov Maurice Ravel.

Camille Saint-Saëns: Introduction and Rondo Capriccioso (Paríž, 1835 – Alžír, 1921)
Hudobný skladateľ, klavírny a organový virtuóz, hudobný kritik a organizátor hudobného života. Dnes sa na neho nahliada ako na skladateľa vycibrených, uhladených, technicky dokonalých a interpretačne náročných diel.

Franz von Vecsey: Valse Triste (Budapest, 1893  – Rím, 1935)
Ako zázračné dieťa hral pred ruskou cárovnou, britskou kráľovnou a cisárom Viliamom II. Koncertoval v Európe, Amerike ale aj vo Východnej Ázii. Zomrel mladý.

Pablo de Sarasate: Zigeunerweisen (Pamplona, 1844  –  Biarritz, 1908)
Španielsky huslista a skladateľ patril k najznámejším virtuózom svojej doby. Jeho vynikajúcu hudbu dodnes s obľubou interpretujú najväčší husľoví virtuózi z celého sveta. Medzi najznámejšie diela patrí Zigeunerweisen (1878).
plagát malý
IMRICH  FARKAŠ
začal hrať na husliach ako 5-ročný pod dohľadom svojho starého otca a už o rok nato absolvoval svoje prvé verejné vystúpenie. Ako sedemročný v roku 1999 sa v Bratislave zúčastnil na husľovej súťaži „Prešporský Paganini“, kde získal 1. cenu v prvej vekovej kategórii a kde v  nasledujúcom roku  získal titul absolútneho víťaza. Vo veku 8 rokov sa stal mimoriadnym žiakom súkromného konzervatória vo Viedni, kde študoval v triede  vynikajúceho huslistu a rešpektovaného pedagóga ukrajinského pôvodu, niekdajšieho absolventa Konzervatória P. I. Čajkovského v Moskve  Arkadij Winokurowa. Pod jeho vedením si v roku 2008 vybojoval absolútne víťazstvo na medzinárodnej husľovej súťaži Prima la musica v rakúskom Innsbrucku, kde v roku 2012 získal aj najvyššie ocenenie v odbore komornej hry ako člen sláčikového tria. Ďalší úspech zaznamenal mladý huslista v roku 2013 na Medzinárodnej husľovej súťaži Vašu Příhodu v Českých Budějoviciach, odkiaľ si rovnako odniesol najvyššie ocenenie. V roku 2014 vyhral prvé miesto na súťaži Fidelio-Wettbewerb vo Viedni a v roku 2017 sa stal laureátom banskobystrického ViVa Musica Festivalu s ocenením Grand Prix. Imrich Farkaš spolupracoval ako sólista so Symfonickým orchestrom Bruno Walter  vo Viedni pod vedením dirigenta Jacka Haendlera.

PAVOL  FARKAŠ
pochádza z Nových Zámkov. Študoval na Konzervatóriu v Bratislave, potom na Vysokej škole múzických umení v Bratislave a na Akadémii  Ferenca Liszta v Budapešti. Absolvoval  kurzy v Piešťanoch u Eugena Indjica a Lazar Berman,  v Zürichu u Jean Guilloua. Zúčastnil sa na niekoľkých medzinárodných  klavírnych súťažiach (napr. Franza Liszta vo Weimare) a hosťoval na koncertných pódiách na Slovensku v Česku, Maďarsku , Rakúsku, Nemecku, Švajčiarsku, Dánsku v Kanade. Pôsobil ako korepetítor a pedagóg hry na klavíri na súkromnom konzervatóriu v Nitre, vo Zvolene. Účinkoval v Štátnom divadle v Košiciach a momentálne pôsobí na súkromnom konzervatóriu v Topoľčanoch. Spolupracuje so súčasnými slovenskými i zahraničnými umelcami.

Ďalším  koncertom bude posledný koncert 40. ročníka Hudobnej jesene. V utorok, 25. mája 2021 sa predstavia Jordana Palovičová / klavír a Ivan Palovič / husle. Po koncerte prebehne krst publikácie o 40 ročnej činnosti Kruhu priateľov vážnej hudby v Rimavskej Sobote. Členovia Kruhu priateľov hudby môžu členský príspevok na rok 2021 vo výške 2 € uhradiť na koncerte.