KSICHTY: výstava fotografií a plastík

perexVšetkých milovníkov výtvarného umenia a dobrej rockovej hudby pozývame do Galérie Ganevia v rimavskosobotskom Dome kultúry na prehliadku autorskej výstavy fotografií a plastík veľmi zaujímavého umelca Steffena Petrenza s názvom Ksichty. Výstava potrvá do konca januára 2016. Otvorené po. – pia., 8.00 – 16.00 hod.

Steffen Petrenz sa narodil v roku 1962 v Dippoldiswalde a mladosť strávil v Borlas. Už v štrnástich aktívne využíval permanentky na návštevu galérie výtvarného umenia v Zwingeri (Dresden/Drážďany), kde obdivoval obrazy starých majstrov V tejto dobe spoznal pri jednej prednáške sochára Friedricha Pressa. Toto stretnutie podnietilo Steffenove prvé tvorivé vstupy do súčasného umenia. V 22 rokoch odišiel na potulky, bol zámočníkom, zváračom, príležitostným umývačom riadu, nosil na chrbte vrecká cukru, vykonával drobné poľnohospodárske práce, brigádoval v lesníctve či potravinárstve. Spával pod šírym nebom…Vzal si každý kúsok slobody, ktorý mu umožnil režim bývalej Nemeckej demokratickej republiky, doslova preskúmal limity tejto socialistickej éry. V roku 1988 sa oženil so Slovenkou, ale musel odísť a na krátko nastúpiť na vojenskú službu, keďže v r. 1989 NDR zanikla.
Po páde komunistického režimu sa už intenzívne zaoberal sochárstvom, v Bratislave si urobil kurz u umeleckého výtvarníka Andreja Rudavského. V rokoch 2004 až 2006 dokončil svoje vzdelávanie ako sochár a dizajnér v škole Friedricha Weinbrennera vo Freiburgu. Od roku 2007 pracuje ako nezávislý umelec na voľnej nohe v meste Freital. Steffena Petrenza formovali a citovo rozvíjali viaceré silné zážitky a skúsenosti, ktoré zostali hlboko vrezané v jeho duši. To zodpovedá vyhláseniu na jeho webovej stránke:
„Ich kann nicht die Welt verändern, aber sie verändert mich. Entweder reagiere ich auf die Einflüsse, oder ich konstatiere als Chronist …“
“Nemôžem zmeniť svet, ale on ma zmenil. Buď budem reagovať na jeho vplyvy alebo nestranne pozorovať ako kronikár… ”

plagát

S fotografovaním sa zaoberá viac ako sedem rokov.
Keď je Steffen na cestách, či už v prírode alebo medzi ľuďmi, má svoj Nikon väčšinou na dosah. Využíva vzácnu schopnosť nevnucovať sa, ale použiť kamufláž, pri ktorej sa robí neviditeľným, aby akoby z úkrytu zachytil atmosféru okamihu. Portrét je pre neho najvyššou formou fotografovania. K zobrazeniu ľudí je potrebný správny moment, správne svetlo a atmosféra. Okolitý priestor dotvára kontext. Krajina je, na rozdiel od portrétu, trochu menej náročná. Ale napriek tomu mení sa ročné obdobie, počasie, odlesňovanie a zalesňovanie, čas ju formuje tak ako tvár jeho portrét. Niekedy môžete dokonca naozaj vidieť plynutie času. Napríklad v dlhodobom zázname vôd. Na jeho fotografiách človek objaví mangrovníkové lesy, melancholické vŕby v Althirschsteine alebo Oravský hrad na severe Slovenska. Z fotografií často cítiť rezonanciu s podprahovou melanchóliou a nevyslovenou otázkou “Čo je čas a čo robí s nami?”
Steffen je tiež známy ako slovakista a odborník na všetko slovanské. Pri pobyte na Slovensku opracovával ťažké kamene, vyrábal keramiku, tvoril aj rybárčil. Vo voľnom čase písal verše, rozvíjal umelecké nadanie mladých ľudí, angažoval sa do miestnej politiky, ale hlavne bol a stále je človek s dobrým srdcom.

Životopis
1962                narodený v Dippoldiswalde
1979 – 81        štúdium za zámočnika
1984 – 88       putovanie, príležitostná práca, zámočník, zvárač (ČSSR)
1988                sobáš v ČSSR, vojenská služba ako PTP-ák
1991 – 93       stáž u Andreja Rudavského, sochár v Bratislave
1994                narodenie syna Gregora
1996 – 98       rekvalifikácia na kamenosochára
1996                narodenie syna Urbana
2000 – 03      vedúci projektu „Naturkunst“ („Umenie prírody“)
2004 – 06      autor umeleckého vzdelávania vo Freiburgu
Od 2007         umelec na voľnej nohe a sochár vo Freitale
2014               úmrtie syna Gregora

Komentáre

Komentáre sú uzavreté.