25. ročník DIVADLO A DETI 2016

perexBlíži sa jubilejný XXV. ročník celoštátnej súťaže a prehliadky divadla dospelých hrajúcich pre deti s názvom Divadlo a deti, ktorý prináša do Rimavskej Soboty program hodný jubilea. Počas troch júnových dní (2. – 4. júna 2016) sa v priestoroch rimavskosobotského DK stretne približne 150 priaznivcov ochotníckeho divadla z celého Slovenska, aby predviedli svoje najlepšie inscenácie pred detským publikom i porotou. Na tohtoročnej prehliadke privítame 10 kolektívov, ktoré postúpili z krajských prehliadok, dva vynikajúce profesionálne divadlá, klauna, ktorý pôsobil v Cirque de Soleil a v neposlednom rade aj dve predstavenia rimavskosobotoských ochotníkov.

Súťažiace divadelné súbory:
• DS Replika, ZUŠ, Bernolákova 26, Košice,
• Divadlo Alterna, ZUŠ, Rimavská Sobota,
• AGAPE, DSS MEREMA, Modra,
• Sociálne divadlo HOPI HOPE, Košice,
• Divadlo mladých, Gymnázium, Veľká okružná, Žilina,
• Divadlo „A“ a Divadlo SHANTI, o. z., Prievidza,
• DDS Strom na ceste, ZUŠ, Levice,
• DS Štúdio J, ZUŠ, Jantárová 6, Košice,
• DS Trma-vrma, Spojená škola, Letná, Poprad,
• Divadelný súbor GONG, Bratislava.

DaD - Bulletin - 1

Víťazný kolektív bude nominovaný na vrcholnú prehliadku slovenského ochotníckeho divadla – Scénickú žatvu v Martine. Detské publikum, ktoré je adresátom celej prehliadky, bude mať možnosť vidieť počas týchto dní 10 divadelných predstavení. Všetky predstavenia v rámci prehliadky sú bezplatne prístupné verejnosti.

Program 1
Účastníci prehliadky Divadla a deti neprídu do Rimavskej Soboty len súťažiť. Organizátori pre nich pripravili zaujímavý workshop, seminár i prednášku. Workshop je prakticky zameraný na klaunské herectvo, lektorom bude renomovaný mím Juraj Benčík, dlhoročný klaun Cirque du Soleil. Ochotníci sa dozvedia odpoveď na otázky, kto je klaun, ako rozmýšľa a prečo, ako koná, ako sa oblieka, hýbe a rozpráva. V programe je i tematický seminár lektorky a zároveň predsedníčky poroty, teatrologičky Lenky Dzadíkovej s názvom „Bábkové divadlo a jeho podoby.“ V piatok si účastníci budú môcť zaspomínať na 25 – ročnú históriu prehliadky Divadlo a deti s jednou z jej zakladateliek Elenou Bakošovou a dlhoročným členom poroty, dramaturgom a divadelným teoretikom Ľubomírom Šárikom.
Dôležitou súčasťou festivalu, určenou všetkým účastníkom, je stretnutie odbornej poroty s tvorcami divadelných predstavení. Cieľom je skvalitniť prácu dospelých ochotníkov, poukázať na problémy s detským publikom a vzájomne si vymeniť skúsenosti.

Program 2
Verejnosti sú venované štyri divadelné predstavenia hostí. Detské publikum bude mať možnosť vyskúšať si spolu s Jurajom Benčíkom „ako chutí cirkus“. Vo štvrtok 2. júna 2016 o 17.00 hod. ich na Hlavnom námestí vovedie do rôznych cirkusových tajomstiev, odvážnych naučí žonglovať a prezradí im všetky kúzla a čary. V druhý deň prehliadky, piatok 3. júna 2016 v rovnakom čase privítame na Hlavnom námestí hercov bratislavského divadla SkuFraVon, ktorí rozosmejú deti známym príbehom Ako išlo vajce na vandrovku. Vo večerných hodinách účastníkov aj verejnosť pozývame na predstavenia rimavskosobotských divadelníkov – monodrámu Mariana Lacka na motívy novely Stana Rakúsa Žobráci a divadelnú inscenáciu Matka v podaní divadelného súboru Divosud. Posledný deň prehliadky sa účastníci vyberú po Gotickej ceste Rimavskou dolinou a navštívia vzácne kostolíky v Rimavskej Bani, Kraskove a Kyjaticiach.

Vyhlasovateľom prehliadky a zároveň odborným garantom je Národné osvetové centrum z poverenia Ministerstva kultúry SR. Celé podujatie sa koná pod záštitou primátora mesta Rimavská Sobota s finančnou podporou Fondu na podporu umenia. Organizátorom je už 16 rokov Mestské kultúrne stredisko v Rimavskej Sobote, ktoré prebralo prehliadku od mesta Čadca.

Komentáre

Komentáre sú uzavreté.