Dobšinského rozprávkový Gemer 2016

perexV dňoch 19. – 21. 10. 2016 sa bude v Dome kultúry konať 22. ročník podujatia, ktoré uchováva tradície slovenskej ľudovej rozprávky pod príznačným názvom Dobšinského rozprávkový Gemer. Program trojdňového podujatia pozostáva z aktivít adresovaných rôznym vekovým kategóriám: predstavenie divadla Actores: Prešibaný kocúr v čižmách, rodinné predstavenie Smejko a Tanculienka: Kde bolo tam bolo, vyhodnotenie literárnej súťaže, literárne pásmo, program pre seniorov i prednášky, všetko na tému Rozprávka večne živá.

Pre najmenšieho diváka v prvý deň podujatia (19. 10. o 9.30 hod.) prinesie rožňavské divadlo Actores predstavenie Prešibaný kocúr v čižmách. V slovenskej ľudovej rozprávke na motívy diela P. Dobšinského okorenenej vtipom, humorom, porekadlami, prísloviami a ľudovými obyčajmi, divadlo ponúkne deťom nezvyčajné stretnutie rozprávkových bytostí, ktoré sú nositeľmi ľudských charakterových vlastností.

kocur_v-cizmach

Rovnakej vekovej kategórii je venované aj úplne nové hudobné predstavenie známej a obľúbenej dvojice Smejko a Tanculienka „Kde bolo, tam bolo“ s novými kostýmami, scénou a hlavne úplne novými rozprávkovými pesničkami. Spolu s deťmi navštívia v stredu, 19. 10. 2016 o 17.00 hod. krajinu rozprávok. Na cestu im posvieti Mesiačik, s veľkou repkou si budú navzájom pomáhať, zacvičia si Hlava ramená… papať budú ako dráčikovia Mňamiky mňam, opakovať budú ako Papagáj, stretnú Snehulienku a siedmich trpaslíkov, jasné, že príde aj vĺčko ku kozliatkam, schovávať sa budú s Mackom Duškom a na záver si zatancujú Kačací tanec, Bicykel, Máme tu leto a aj Pápá.

smejko-plagat-maly
Počas Dobšinského rozprávkového Gemera sa tradične vyhodnocuje regionálna autorská literárna súťaž v písaní rozprávok vo veršovanej podobe alebo v podobe prózy. Do súťaže sa zapájajú žiaci základných a stredných škôl z okresov Rimavská Sobota, Revúca, Poltár a Lučenec. Štvrtkové popoludnie (20.10. o 14.30 hod.) je venované úplne inému adresátovi, sú ním seniori, ktorí sa v rámci mesiaca úcty k starším v kultúrnom programe s názvom „Seniori a rozprávka“, vrátia do detstva.

dobsinsky-3

Súčasťou programu sú aj dve prednášky, ktoré sa uskutočnia v piatok, 21. 10. 2016. Prvá, venovaná žiakom II. st. ZŠ a študentom SŠ, predstaví Pavla Dobšinského ako rozprávkara a propagátora ľudovej slovesnosti. Pre pedagógov a vychovávateľov sme pripravili prednášku s dramaturgom Ľubomírom Šárikom „Rozprávka ako zdroj inšpirácie, kreativity a prípravy dieťaťa pre prax“, v ktorom sa dozvedia ako rozprávku využiť vo výchovnom a vyučovacom procese. Ani tento rok sme nevynechali obľúbené čítanie rozprávok P. Dobšinského v materských školách.

rodina-a5-na-stranku
Podujatie, ktoré podporil Fond na podporu umenia, bude v piatok o 14.00 hod. končiť literárnym pásmom „Rodina – chlieb náš každodenný”, počas ktorého predstavia svoju tvorbu v podkroví Knižnice Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote spisovateľka Mária Pomajbová a poetka Jozefína Hrkotová – Hladká.

Komentáre

Komentáre sú uzavreté.