Raritná výstava vešiakov

perexPozývame Vás na unikátnu výstavu Hnúšťana Mgr. Martina Pliešovského s názvom Odložte si, prosím… Už tušíte prečo je nezvyčajná? My Vám to prezradíme. Obsahuje totiž kolekciu 700 kusov rôznych typov odevných ramienok, ktoré pán Pliešovský zozbieral po dobu piatich rokov. Ak si neviete predstaviť aké rôzne môžu byť vešiaky, tie historické, ale aj vychytené kúsky, príďte na výstavu do Galérie Ganevia v Dome kultúry. Údajne najväčšia kolekcia tohto druhu na svete bude zapísaná do Knihy rekordov. Výstava potrvá do 13. 4. 2017, otvorené po. – pia., 8.00 – 16.00 hod. Vstup zdarma.

plagát malý
A čo o zbierke povedal sám autor Mgr. Martin Pliešovský?
Zhruba pred piatimi rokmi mi jeden známy priniesol starý drôtený vešiak s tým, že manželka riadila šatník a chce ho vyhodiť. Jemu to bolo ľúto a vediac, že ja zbieram rôzne historické predmety, tak mi ho daroval. Dlho som nevedel čo s ním a ležal na poličke. Prezrel som skrine doma a zistil som, že vlastníme celkom peknú kolekciu rôznych ramienok. Vybral som  ich, neskôr pochodil všetky odevné obchody, kde mi poväčšine ramienka darovali. Pochválil som sa známym a priateľom, no a tí  mi začali nosiť svoje vešiaky. Niektoré boli od starých mám z povál a kôlní, teda staré. Niektoré fakt vychytené kúsky. Zbierka dosiahla počet 250 kusov a tak vznikla prvá výstava v Dome kultúry v Hnúšti. Mala úspech. Titulok v denníku Pravda a Plus jeden deň znel „Svetová rarita – zbiera vešiaky“. A potom sa mi začali hrnúť ramienka z celého Slovenska. Mnohí mi ich nosia dodnes zo svojich zahraničných ciest. Dnes ich mám v zbierke cez 700 kusov a preto som sa rozhodol urobiť výstavu v Rimavskej Sobote so zápisom do Knihy rekordov a pripraviť pastvu pre oči pre návštevníkov v okresnom meste.

PliešovskýO autorovi
Mgr. Martin Pliešovský sa narodil v lete roku 1966 v Hnúšti – Likieri.  Maturoval na Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej v Liptovskom Hrádku, v odbore Technická obsluha prostriedkov výpočtovej techniky. Pracoval v Slovenských lučobných závodoch ako elektrotechnik v oddelení Merania a regulácie, neskôr ako podnikový metrológ. Po rozdelení národného podniku pracoval v a.s. Technická guma ako vedúci Tímu riadenia kvality a potom ako výrobný riaditeľ. Osud ho zavial aj do Rimavskej Soboty, kde pôsobil ako technik vysokofrekvenčnej údržby v rozhlasovom vysielači pri Uzovskej Panici. Vzdelanie si doplnil na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici, fakulte humanitných vied, katedre pedagogiky a psychológie. Magisterský titul získal na Univerzite Jana Amosa Komenského v Prahe v odbore andragogika. V súčasnosti pôsobí ako kultúrny pracovník v MsKS v Hnúšti.
Vo svojom voľnom čase sa zaoberá filatéliou, filokartiou, genealógiou a heraldikou, regionálnou históriou, zberateľstvom historických hnúšťanských pohľadníc, novín a časopisov, školských kníh a posledných päť rokov aj vešiakov – odevných ramienok.